3 Powody, dla których warto inwestować w lubuskim!
Szukając miejsca do inwestycji, sprawdzamy wiele czynników i możliwości. Lokalizacja biznesu jest na tyle ważnym aspektem, że warto do decyzji podejść ‘na chłodno’. Wszystko od liczby mieszkańców, przez ceny gruntów na stanie infrastruktury transportowej kończąc, ma wpływ na późniejsze działanie, generowane koszty i rozwój firmy. Odpowiednia analiza i ostrożnie podjęta decyzja może zaoszczędzić nam w przyszłości wiele kłopotów i niepotrzebnych wydatków, co niewątpliwie wpływa na potencjalny sukces przedsiębiorstwa. Wybór idealnego miejsca nie musi być jednak wcale trudny. Czasem wystarczy spojrzeć na to, co oferuje nam nasz ojczysty rynek. Jednym z przykładów miejsca otwartego na inwestycje jest województwo lubuskie. Czy warto założyć tam działalność? Oto 3 powody, które dowodzą, że tak!
Po pierwsze, dobrze rozwinięta architektura techniczna
Jak już wspominaliśmy we wstępie, wiele aspektów ma wpływ jak potoczą się losy inwestycji. Jednym z takich czynników jest niewątpliwie samo położenie naszego przyszłego zakładu produkcyjnego, warsztatu, biurowca, czy chociażby sklepu. Każda branża ma określone wymagania, które musi spełnić lokalizacja, aby można ją było uznać za atrakcyjną. Jednym z takich czynników jest zdecydowanie infrastruktura transportowa regionu. Bez niej jakikolwiek transport towarów, ludzi i narzędzi będzie utrudniony, lub nawet niemożliwy. Tak się jednak składa, że dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna to jeden z głównych walorów regionu lubuskiego. Chodzi tu oczywiście o takie drogi jak A2, S3 czy A18. Dzięki nim przedsiębiorcy mogą swobodnie, bez problemu podróżować, importować i eksportować towary na terenie kraju, jak i całej Europy. Dostęp do sieci europejskich autostrad to oczywiście nie wszystko. Lubuskie posiada również liczne szlaki kolejowe i rzeczne, oraz nowoczesny port lotniczy w Zielonej Górze.
Po drugie, atrakcyjne zachęty inwestycyjne
Świetnie rozwinięta infrastruktura techniczna to zaledwie pierwszy walor przemawiający na korzyść województwa lubuskiego. Drugą kwestią są liczne zachęty, które region przygotował, dla tych, którzy zdecydują się zainwestować na tym terenie. Mowa tu o blisko 1 300 hektarach, w pełni uzbrojonych terenów, gotowych na inwestycji. Dostępne w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych, parków przemysłowych oraz Stref Aktywności Gospodarczej ziemie to doskonałe miejsce na założenie biznesu. Sprzedawane w atrakcyjnej cenie lokalizacje oferują szereg ulg i przywilejów każdemu nowemu inwestorowi. Mowa tutaj np. o zwolnieniu z podatku dochodowego CIT, darmowej pomocy przy załatwianiu formalności związanych z inwestycją czy chociażby zwolnieniu z podatku od nieruchomości.
Po trzecie, atrakcyjny rynek pracy
Na sam koniec warto wspomnieć o ludziach, bez których żadne przedsiębiorstwo nie mogłoby działać. Rekrutacja odpowiedniej kadry to często niełatwe zadanie, nic więc dziwnego, że rynek pracy ma tak duże znaczenie. Lubuskie i pod tym względem ma wiele do zaoferowania. Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności pokazało, że na ponad milion Lubuszczan, aż 444 tysiące stanowią osoby aktywne, a 361 tysięcy osoby bierne zawodowo. To, co interesuje nas jednak najbardziej, to podział społeczeństwa na grupy zawodowe. Jak się okazuje, największą grupą zawodową w lubuskim są robotnicy przemysłowi, rzemieślnicy i specjaliści, których liczba odpowiada za ponad 17% ogółu aktywnych zawodowo mieszkańców. Zaraz za nimi (15,6% ogółu) plasują się operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń. Oprócz nich na rynku pracy znaleźć można wykwalifikowanych pracowników usług i sprzedaży (13,9%) oraz pracowników biurowych (11,5%). Patrząc na ten podział nie trudno zauważyć, że rynek pracy w lubuskim obfituje w gotowych do pracy pracowników, ze wszystkich największych sektorów zawodowych, co stanowi ogromny plus tego regionu.