30-ste urodziny kultowej gry, w którą z pewnością graliście !

Tetris – nie znam osobiście nikogo, kto by nie znał tej gry, kto nie miał z nią styczności, kto nie grał w nią godzinami podczas podróży w pociągu, w szkole po cichu na lekcjach i gdziekolwiek gdzie był i miał ją w ręku. Ta kultowa gra obchodzi swoje trzydzieste urodziny. Powróćmy pamięcią do roku 1984 i odświeżmy sobie jak to było.

Tetris został stworzony przez Aleksieja Pażytnowa. Po raz pierwszy ujrzała światło dzienne 6 czerwca 1984 w ZSRR. Gra powstawała na słynnym komputerze Elektronika 60. Do powstania gry zainspirowała Pażytnowa gra Pentomino – układanka logiczna. Jest to szczególny przypadek polinomina dla klocków złożonych z pięciu przylegających kwadratów. Gra ku zdumieniu Pażytnowa okazała się gigantycznych hitem! Grali w nią wszyscy, godzinami, dniami, latami. Pochłaniała ona każdego.

Gra była stworzona w latach kiedy Rosja prowadziła tzw. "zimną wojnę". Były to czasy bardzo trudne dla wszelkich przejawów własnej inicjatywy, dlatego Aleksiej zdecydował się, że przekaże prawa do gry władzom ZSRR i w ten sposób zabezpieczy grę przed plagiatem.

Pierwszym koncernem, który uzyskał prawa autorskie dla Tetrisa była amerykańska firma Spectrum HoloByte. Natomiast od roku 1996 jedynym licencjonowanym koncernem jest firma The Tetris Company. Nastała epoka wszelkich ulepszeń oraz tuningów tej gry.

Tak, więc do dzieła! Sprawdźcie po tylu latach kto jaki level osiągnie…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*