5 powodów, dla których warto studiować informatykę

W tym roku skończyłeś liceum i nie wiesz na jakie studia powinieneś się zapisać? Jeśli matematyka i fizyka nie sprawiały Ci w szkole średniej problemu, większość swojego czasu spędzasz przed komputerem, a nowinki technologiczne to coś, co Cię szczególnie interesuje – informatyka będzie idealnym wyborem. Słyszałeś, że studia do najciekawszych nie należą, a poza tym obawiasz się, że na rynku pracy jest już zbyt wielu programistów czy grafików? Nic bardziej mylnego! Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których warto studiować informatykę.

Powód 1: różnorodność

Studia informatyczne to jedne z najbardziej różnorodnych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: zdobywasz wiedzę z wielu dyscyplin, z których osobne kursy byłyby bardzo kosztowne. W trakcie nauki dowiesz się wszystkiego na temat inżynierii oprogramowania, projektowania i tworzenia gier komputerowych, technologii multimedialnych, aplikacji mobilnych, budowania serwisów internetowych czy projektowania stron WWW. Ponadto będziesz mógł pochwalić się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Informatyka otwiera Ci też możliwość do dalszego kształcenia i podnoszenia swoich kwalifikacji. Jako specjalista od komputerów i sieci internetowej bez problemu możesz rozpocząć naukę na kolejnych studiach, np. automatykę i robotykę czy nanotechnologię.

Powód 2: ciekawe specjalności

Kolejną zaletą informatyki jest możliwość wyboru ciekawych specjalności: nie musisz już decydować między mniejszym złem – tu każdy znajdzie coś dla siebie. Na przykład na studiach w Szczecinie na http://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia/ informatycy mogą wybierać między czterema specjalnościami: grafiką komputerową, game designem, inżynierią aplikacji i systemów mobilnych czy inżynierią systemów informatycznych. Na innych uczelniach dostępne są też te dotyczące systemów rozproszonych, technologii przetwarzania danych czy sieci komputerowych.

Powód 3: łączenie przyjemnego z pożytecznym

Jeśli komputery to Twoje życie, na pewno nie będziesz żałował tych 5 lat. Nie tylko rozszerzysz i uzupełnisz zdobytą wcześniej wiedzę, ale przede wszystkim będziesz robić to, co Cię interesuje. Jesteś wielbicielem gier komputerowych? Wybierz specjalność, która umożliwi Ci ich projektowanie i tworzenie. Lubisz działać w Photoshopie i to zazwyczaj Ty przygotowujesz wszelkie kolaże zdjęć dla rodziny i znajomych? Dlaczego by nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? W przyszłości wyuczony zawód będzie dawał Ci bardzo dużo satysfakcji, a do pracy będziesz chodzić z chęcią, a nie z konieczności.

Powód 4: praca od razu po studiach

Skoro o zawodzie mowa – nie musisz obawiać się o pracę po otrzymaniu dyplomu! I choć w zeszłym roku na informatykę przyjęto 30309 absolwentów szkół średnich, rynek pracy ciągle potrzebuje specjalistów z tej dziedziny. „W cenie” są szczególnie programiści, graficy 2D i 3D, inżynierowie aplikacji mobilnych i specjaliści od projektowania baz danych, ale też twórcy gier komputerowych (zwłaszcza scenarzyści).

Powód 5: dobra płaca

Informatycy mogą też liczyć na wysokie zarobki. Według GameDev, programista gier komputerowych zarabia średnio 5700 zł. Z kolei wypłata początkującego grafika to nawet 3500 zł. Zdecydowanie bardziej interesuje Cię programowanie? Bez obaw! Średnia wypłata programistów to 4000 zł. Nieco mniej zarabiają młodsi programiści aplikacji internetowych – 2000 zł, co na początek też jest przecież dobrą kwotą, czyż nie?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*