Dlaczego warto się uczyć języka C?

Jest wiele możliwości w programistyce, mamy wiele języków, a na każdym forum pojawia się często pytanie : „Jakiego języka programistycznego się uczyć?” I w tym momencie każdy kto się na tym zna, mówi o swoich ulubionych językach „ Ucz się Javy, Ruby, C#…”. A młody i początkujący programista, ma od razu mętlik w głowie.

Programuję już od dłuższego czasu i poznałem wiele języków, wiele metod programowania i standardów. Ale też stałem przed tym wyborem jako początkujący
i wybrałem C. Tak, do dzisiaj uważam to za najlepszy start do wprowadzenia głodnego wiedzy człowieka w świat programowania.

– Najważniejszym powodem jest to, że język C jest prosty i łatwy. Nie jest tak bardzo rozbudowany jeśli chodzi o programowanie obiektowe. Chodzi tu o takie rzeczy jak polimorfizm, dziedziczenie, klasy, metody i inne koncepcje. Choć wszystkie one wzięły się właśnie z fundamentów i rozwiązań, które możesz znaleźć w C. Jest to język, dzięki któremu możesz poznać bardzo dobrze jak to wszystko działa „od kuchni” .

"

Ilustracja: Prosty stos. Czyli komórki pamięci i operacja na nich. Eeee co ?

– C uczy Cię jak działa komputer, operacji na pamięci i nawet pewnych instrukcji procesorowych. Potem jednak gdy się go nauczysz, masz genialny start do poznania języków wyższego poziomu, takich jak : Java,C#,Ruby,Python czy nawet C++.

– Ważnym powodem, który może Cię zachęcić, to że C jest jednym z najbardziej popularnych języków i używany na całym świecie. Znajduje się prawie na wszystkich urządzeniach. I pozwala na programowanie normalnych aplikacji, ale także na programowanie pralki 🙂

– Język C jest bardzo szybki. Jego wykonywanie i kompilacja ( zmienianie kodu czytelnego dla człowieka, na kod maszynowy 10001101….) są szybkie i mają wiele mechanizmów zabezpieczających przed pojawieniem się błędów z alokacją w pamięci.

– Jest on stosowany w każdym systemie Mac, Linux,Unix i nawet Windows. Każde z tych systemów są w nim napisane. A nawet więcej, bardzo dużo programów, którymi się posługujesz zostały stworzone w C. Od antywirusów po przeglądarki.

– Język C ma łatwy dostęp do zasobów komputera. Jest duża dowolność. I duże możliwości w operowaniu procesorem i pamięcią. Można także łatwo pisać kod na inne maszyny od komórek po płytki avr, mogąc operować ich wszystkimi zasobami.

– C jest na tyle szybkim językiem, że pisane są w nim gry komputerowe 🙂 Więc jeśli chcesz w coś pograć bardzo dobrego. Co za problem ? Wystarczy samemu napisać.

– Uczy Cię rozwiązywać liczne problemy, a nawet uczy podstaw programowania obiektowego. Bo większość koncepcji wzięła się właśnie z C. Co pozwoli Ci później w innych językach zrozumieć pewne schematy, a nawet nauczy Cię szybkiego i sprawnego rozwiązywania problemów programistycznych.

Autor: Mateusz Kubaszek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*