Gigantyczna kara dla firmy Intel

Firma Intel w 2009 roku otrzymała gigantyczną karę w wysokości 1,06 mld euro nałożoną przez Komisję Europejską. Koncern odwołał się do sądu pierwszej instancji w Luksemburgu jednak po pięcioletniej walce w sądzie przegrał i sąd podtrzymał obowiązek zapłacenia kary.

Firma Intel została oskarżona o to, że w latach 2002-2007 stosowała nieuczciwe praktyki w celu zdobycia wyłącznego monopolu na swoje produktu i tym samym wypchnięcie firmy AMD z rynku. W uzasadnieniu wyroku sąd orzekł że Intel udzielał bardzo znacznych rabatów dla firm: Dell, Lenovo, HP, NEC – jednak zastrzegano, że w zamian za wysoki rabat firmy muszą wykupić zapasy procesorów Intela z serii x86. HP, Acer i Lenovo dodatkowo miało płacone za to, że opóźniało wejście swoich produktów na rynek z układami AMD. Największą stratę Intel wygenerował dla firmy AMD płacąc największej sieci Media Markt i Saturn, by Ci w ogóle wycofali ze sprzedaży sprzęt z układami AMD.

Po ponad 5 latach Intel zyskał jedynie na odroczeniu zapłaty w czasie, gdyż sąd jednoznacznie uznał że wina leży po stronie Intela. Sąd przyznał że i tak nałożona kara to 4% tego co straciła firma AMD podczas nieuczciwych działań swojego konkurenta.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*