Google tworzy algorytm rozpoznający zdjęcia

Nie od dziś wiadomo że w wyszukiwarce Google najważniejsze są słowa, niemniej jednak bardzo ważnym elementem są też zdjęcia – ile razy zdarzyło się że mieliśmy zdjęcie i chcieliśmy znaleźć podobne choć nie koniecznie wiedzieliśmy jak je nazwać.

Google właśnie pracuje nad algorytmem, który w ludzki sposób opiszę sytuację jaka przedstawia się na zdjęciu. Programiści już zdążyli pochwalić się swoimi rezultatami pracy, spora część obrazków jest prawidłowo rozpoznawana jednak są jeszcze takie, które mają drobne błędy lub są całkowicie źle opisane.

Przykładowo poniższy obrazek przez algorytm został opisany następująco – Osoba jadąca motorem po zabrudzonej drodze – jak więc widać efekt jest dość zadowalający.

"Obrazek"

Niestety mimo że spora część obrazków jest dobrze rozpoznawana to programiści nadal podkreślają że przed nimi jeszcze sporo pracy by dopracować algorytm pod każdym względem, żeby obrazki takie jak poniżej także zostały poprawnie rozpoznane.

"Obrazek2"

W tym przykładzie algorytm nie poradził sobie już tak dobrze i powyższy obrazek opisał następująco – Człowiek lecący w powietrzu podczas jazdy na snowboardzie. Jak więc widać w tym przykładzie jest to jeszcze dalekie od ideału.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*