HP oficjalnie poinformował o tym, że podzieli się na dwie niezależne firmy

Hewlett Packard – szerzej znana jako HP w skrócie poinformowała zgodnie wraz ze wszystkimi współudziałowcami, że na przestrzeni paru miesięcy dojdzie do podziału firmy na dwie – niezależne od siebie firmy. Co skłoniło firmę do takich kroków i jaki jest tego cel?

Firma HP została założona w styczniu 1939 roku z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii. Jak prawie każda firma amerykańska w tamtych czasach była zakładana "w garażu" przez ambitnych absolwentów wyższych szkół lub uniwersytetów. HP jest oficjalnie uznawana za wymyślenie pierwszego komputera biurowego w 1968 roku – Hewlett-Packard 9100A. Był to bardzo rozwinięty kalkulator, który już wtedy zapoczątkował erę liczenia komputerowego. Obecnie HP to producent: drukarek, skanerów, aparatów cyfrowych, palmtopów, serwerów, stacji roboczych komputerów, oraz komputerów dla domu i małych przedsiębiorstw.

Jednakże tak potężna firma też miewa swoje wzloty i upadki. Dobrze pamiętamy aferę korupcyjną np. w Polsce, która nadal się ciągnie w sądach, jednak w innych krajach sprzedaż też spada i to w drastyczny sposób, że dyrekcja firmy postanowiła podzielić się na dwie odrębne.

Pierwsza firma, która powstanie z rozłamu będzie odpowiedzialna za rynek finansowy i biznesowy. Ich głównym zadaniem będzie dostarczanie sprzętu oraz usług do firm zewnętrznych. Ten sektor działał dotąd stabilnie, aczkolwiek nie przynosił takich dochodów jak inne sektory HP. Druga z kolei będzie podzielona na HP Business oraz HP Printers. Zarządzający firmą odświeżają też plany z 2011 roku, w którym to chcieli sprzedać dział PC firmie takiej jak Dell oraz Lenovo. Jak na razie nie wiadomo do końca czy coś w tej kwestii się poruszyło. Wiemy za to, że w związku z podziałem firmy zostanie zwolnionych na całym świecie 5000 pracowników HP.

Poczekajmy jeszcze trochę i przekonajmy się co wyniknie z tego podziału. O najnowszych doniesieniach na pewno będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej oraz Facebooku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*