Inżynieria odwrotna z wykorzystaniem druku 3D

Technologia druku 3D powoli rewolucjonizuje świat dostarczając projektantom narzędzia, dzięki którym mogą w prosty sposób wykonywać modele nowych przedmiotów. Proces ten nazywa się szybkim prototypowaniem i dzięki drukarkom 3D stał się na prawdę szybki. Okazuje się jednak, że wydruk 3D to nie tylko tworzenie nowych elementów, ale także odtwarzanie już istniejących. Co to oznacza?

Gdy słyszymy o druku 3D, najczęściej wiąże się to z ciekawostkami dotyczącymi nowych przedmiotów, jakie projektantom, inżynierom lub też zwykłym amatorom udało się wyprodukować dzięki tej technologii. Rzadko słyszymy natomiast o możliwościach, jakie drukarki 3D dają w inżynierii odwrotnej, o czym opowiada Mateusz Stefańczuk z drukarni 3D Trójwymiarowi.pl. Okazuje się, że jest to niezwykle praktyczne zastosowanie technologii druku trójwymiarowego.

Czym jest inżynieria odwrotna?
Inżynieria odwrotna to proces, w którym za pomocą drukarki 3D wykonywany jest obiekt na podstawie już istniejącego. Podczas tworzenia nowego przedmiotu projektant rozpoczyna pracę od przygotowania rysynków i wykonania jego modelu trójwymiarowego. W przypadku inżynierii odwrotnej proces ten zachodzi natomiast w przeciwnym kierunku.

Praca rozpoczyna się od dokładnej analizy istniejącego przedmiotu. Jest on rozbierany na części pierwsze i analizowany pod kątem kształtów, materiałów i innych właściwości fizycznych. Na podstawie tej analizy wykonywany jest jego rysunek techniczny za pomocą oprogramowania typu CAD. Do odtworzenia modelu trójwymiarowego obiektu najczęściej wykorzystywane są skanery 3D lub głowice pomiarowe. Takie urządzenia znacząco ułatwiają odwzorowywanie skomplikowanych kształtów, których ręczne wymiarowanie byłoby nie tylko trudne, ale często wręcz niemożliwe. W przypadku skanowania uszkodzonych elementów, niezbędne są także ręczne poprawki, aby model tworzonego obiektu jak najbardziej odpowiadał oryginałowi bez uszkodzeń i ubytków.

Zastosowanie inżynierii odwrotnej
Wbrew pozorom, zastosowanie inżynierii odwrotnej ma bardzo duże znaczenie. Dzięki takiemu procesowi możliwe jest bowiem odtworzenie uszkodzonych elementów. Jak mówi Mateusz Stefańczuk z Trójwymiarowi.pl – wiele realizowanych przez drukarnię zleceń dotyczy inżynierii odwrotnej, gdzie najważniejszym zadaniem jest dokładne odwzorowanie części, które uległy uszkodzeniu lub po prostu zużyciu. Są to zazwyczaj części, które są trudno dostępne lub całkowicie niedostępne. Dzięki inżynierii odwrotnej możemy szybko stworzyć ich model 3D oraz wielokrotnie wykonać wydruk trójwymiarowy z odpowiedniego materiału.

Druk 3D jest więc nie tylko technologią wspierającą kreatywność projektantów i inżynierów oraz ułatwiającą tworzenie nowych przedmiotów. Drukarki 3D równi dobrze sprawdzają się w produkcji wszystkim znanych elementów z tworzyw sztucznych, które często ulegają uszkodzeniom.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*