Jak zdobyć pieniądze w Internecie?
Internet ułatwia życie – nie ma co do tego wątpliwości. Dziś prawie każda usługa świadczona stacjonarnie ma swój wirtualny odpowiednik. Podobnie jest w przypadku finansów.
Osoby urodzone na przełomie wieków są za pan brat z technologią i mogą nie pamiętać czasów w których dostęp do Internetu nie był czymś oczywistym. „Internauci” – to określenie znajdowało się kiedyś w powszechnym użyciu – aby połączyć się z siecią musieli przejść dość skomplikowany z dzisiejszej perspektywy proces. Dość powiedzieć, że by korzystać niegdyś z Internetu konieczne było podpięcie się pod linię telefoniczną. Surfowanie po Internecie – kolejny anachronizm – wykluczało zatem rozmawianie przez telefon. A wszystko to za horrendalne pieniądze. Jeszcze w 2000 roku 50 złotych pozwalało „surfować” przez mniej więcej 8 godzin z prędkością 56,6 kbit/s.
Dziś w Internecie możesz zrobić zakupy, które zostaną dostarczone pod same drzwi, zorganizujesz wycieczkę, a nawet podreperujesz budżet i zdobędziesz środki na realizację swojego pomysłu. Sposobów na pozyskanie kapitału jest sporo. To, z którego z nich skorzystamy zależy od wielu czynników. Innymi kryteriami będzie się kierować osoba potrzebująca pieniędzy na samochód, innymi rozkręcająca własny biznes, a jeszcze innymi ta, która ma chwilowe problemy finansowe. Jakie są więc metody na pozyskanie pieniędzy od podmiotów działających w sektorze finansowym w Internecie i czym się one charakteryzują?
Karty kredytowe
Zacznijmy od oczywistości czyli produktu bankowego. Karta kredytowa może bardzo ułatwić życie. Trzeba jednak posługiwać się nią rozsądnie, by nie wpaść w spiralę zadłużenia. Zgodnie z danymi NBP, w I kwartale bieżącego roku banki obsługiwały 5,8 mln kart kredytowych.
Wniosek o „plastik” można oczywiście złożyć przez Internet. Co więcej, niektóre banki w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, umożliwiają korzystanie z tej formy zadłużenia jeszcze przed otrzymaniem karty. Wystarczy aktywować usługę w aplikacji i rozpocząć płatność telefonem.
Pożyczki przez Internet
Przeniesienie usług finansowych do sieci przyczyniło się do zwiększenia popularności pożyczek. Wynika to przede wszystkim z charakterystyki klienta instytucji pozabankowych. Osoba, która chce skorzystać z takiej usługi potrzebuje środków niemal natychmiast. Nie może sięgnąć po wspomnianą już kartę kredytową, bo zanim dokumenty zostaną rozpatrzone upłynie nieco czasu. W przypadku pożyczek proces ubiegania się o finansowe wsparcie jest dużo krótszy. Samo złożenie wniosku jest szybkie i proste – tak samo jak jego rozpatrzenie. W efekcie pieniądze, potrzebne do realizacji palących kwestii, trafiają na rachunek klienta jeszcze tego samego dnia. I właśnie to jest ogromną zaletą pożyczek online.
Pożyczki społecznościowe
Kolejny sposób pożyczania przez Internet. Social lending, czyli pożyczki społecznościowe lub peer-to-peer. To stosunkowo młoda forma, która cieszy się największą popularnością w USA. Idea jest podobna do tradycyjnych pożyczek. Pieniądze pozyskiwane są jednak nie od instytucji, a od zwykłych ludzi, przedsiębiorców, którzy dysponują odpowiednim kapitałem. Dla nich jest to również forma inwestycji, bo przecież środki trzeba zwrócić wraz z odsetkami. Platformy pośredniczące w transakcjach zarabiają pobierając od każdej pożyczki kilkuprocentową prowizję.
Crowdfunding
Social lending to stosunkowo młoda forma pozyskiwania kapitału. Podobnie jest w przypadku crowdfundingu, choć pobudki do korzystania z tych platform są już różne. W zbiórkach społecznościowych cel, na który zbierane są pieniądze jest jasny dla użytkowników. To właśnie pomysł jest motorem napędowym albo hamulcem zbiórki. Dobrze opisana idea, która trafi w gusta użytkowników ma większe szanse powodzenia niż miałka historia.
Na polskim rynku działa wiele tego typu platform, które dedykowane są różnym grupom. Z innej skorzystają artyści, twórcy szukający kapitału na realizację swoich projektów np. wydanie płyty, a z innych osoby chore, potrzebujące pieniędzy na leczenie czy operację. Oczywiście crowdfunding umożliwia też zdobycie środków na realizacje celu biznesowego czy rozkręcenie własnej firmy.
Źródło: Artykuł partnerski