List motywacyjny – najczęściej popełniane błędy

Źle przygotowana aplikacja w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, nie przekona potencjalnego pracodawcy. Warto zwrócić uwagę na kilka, częstych błędów, które są popełniane podczas pisania listu motywacyjnego.

Brak celu listu motywacyjnego

Podstawowym błędem jest niezrozumienie przez kandydata pisania listu motywacyjnego. Często wysyłamy do rekruterów sztampowy list, który najczęściej powiela informacje zawarte w CV. Celem listu motywacyjnego jest wzbudzenie w pracodawcy chęci, aby zaprosił nas na rozmowę rekrutacyjną, ponieważ wydajemy się idealnym kandydatem na to stanowisko. Dlatego po napisaniu listu warto przeczytać go jeszcze raz i wczuć się w rolę osoby, która będzie go czytała i odpowiedzieć sobie na pytanie „czy zainteresowałabym się tym kandydatem, jeżeli poszukiwałabym osoby na to stanowisko?”. List motywacyjny daje dużo możliwości. Dzięki niemu możemy rozwinąć aspekty, które wydają się ważne na wybranym stanowisku oraz zachęcić pracodawcę do zaproszenia nas na rozmowę.

Brak adresata

Kolejnym, częstym błędem wynikający z pośpiechu czy brak uważności, to brak adresata lub zły adresat. Często kandydaci zapominają personalizować list motywacyjny i do każdego pracodawcy wysyłają taki sami lub podobny nie zawsze pamiętając o, tym aby zmienić dane. Rekruter szybko może się zorientować, że ten sam list został wysłany w wiele miejsc, a zaangażowanie potencjalnego pracownika jest znikome.

Błędy i literówki

Kolejnym błędem popełnianym dość często są literówki i błędy ortograficzne. Przy dzisiejszych możliwościach, gdzie każdy edytor podkreśla błędy czy automatycznie poprawie niektóre niedociągnięcia jest, to karygodne i tak samo pokazuje jak bardzo zależy nam na danym stanowisku. Błędy postrzegane są także jako niedbałość o szczegóły, niechlujstwo, niedokładność czy brak zaangażowania w proces rekrutacji pracowników. Po napisaniu listu motywacyjnego warto raz jeszcze go przeczytać w celu wyeliminowania błędów i najlepiej dać komuś do sprawdzenia. Często czytając tekst wielokrotnie niektóre błędy mogą nam umknąć, a więc najlepiej, aby ktoś inny jeszcze raz zerknął na nasz tekst.

Gotowe szablony

Niestety często się zdarza, że kandydaci korzystają z popularnych, gotowych szablonów. W niektórych wystarczy zmienić dane i datę, aby mieć gotowy list motywacyjny. Często zdarza się tak, że wiele osób wpadło na ten sam pomysł, w skutek czego pracodawca otrzymuje kilka lub kilkanaście podobnych do siebie listów motywacyjnych. Nie trzeba już wspominać, że takie osoby są odrzucane od razu. Wystarczy poświęcić trochę czasu, aby przygotować własny list i zyskać cenną przewagę nad konkurencją. Z pewnością starania zostaną zauważone przez potencjalnego pracodawcę.

Brak konkretów

Standardem w listach motywacyjnych jest brak podawania konkretów. Często w listach podaje się listy umiejętności bez przykładów, które by mogły udowodnić, że kandydat faktycznie posiada wymienione cechy. Przykładowo spora części kandydatów pisze, że chce się rozwijać, bez podania w jakim kierunku czy charakterze chce się szkolić. Tak samo wiele osób zaznacza, że jest pracowita, ambitna i kreatywna nie pisząc już konkretnych sytuacji, gdzie wykazała się kreatywnością. Można powiedzieć, że zbiór ogólników na nic się zdaje, bo tak naprawdę niewiele mówi o danej jednostce.

Źródło: TheBluArk – Portal z ogłoszeniami o pracę

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*