Nadchodzi kres opłat roamingowych w Europie

Parlament Europejski zatwierdził, że wszystkie państwa Unii Europejskiej będą zwolnione z opłat międzynarodowych, a więc roaming przechodzi do historii. Od kiedy wchodzi ustawa?

Dokładnie od 15 grudnia 2015 roku przestają obowiązywać opłaty roamingowe za połączenia telefoniczne, wiadomość tekstowe oraz mobilny Internet na terenie Unii Europejskiej.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Neelie Kroes powiedziała:

Głosowanie to jest dotrzymaniem zobowiązania UE wobec obywateli. Taka jest właśnie rola UE – zniesienie barier w celu ułatwienia życia i sprawienia, by było ono mniej kosztowne. […] W 2010 r. obiecałam znieść opłaty roamingowe do końca 2015 r. i obecnie jesteśmy o krok od osiągnięcia tego celu.

Po 15 grudnia wszystkie opłaty za połączenia głosowe, SMSy, MMSy do krajów UE będą kosztowały tyle same co krajowe stawki.

UE planuje, także przełom w dziedzinie Internetu. Dąży do tego, aby każdy obywatel UE miał swobodny dostęp do Internetu oraz ma wprowadzić większą ochronę w konkurencji. Usługodawca będzie musiał tak reklamować swoje usługi, by nie narażać na ograniczenie oraz obniżenie popularności innego usługodawcy.

W naszym codziennym życiu niemal wszyscy zależni jesteśmy od usług telefonii komórkowej i połączeń internetowych. Powinniśmy wiedzieć, co kupujemy. Nie możemy dać się naciągać na niepotrzebne koszty i powinniśmy mieć możliwość zmiany decyzji. Przedsiębiorstwa powinny mieć możliwość dostarczania swoich usług nam wszystkim, a rozporządzenie to ma ułatwić im to zadanie. Jest ono zatem z korzyścią dla wszystkich.

– powiedziała Neelie Kroes.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*