Ogień i fajerwerki

Można śmiało powiedzieć, że do największych osiągnięć człowieka należy opanowanie ognia. Mimo tego, że ogień jest nam bardzo dobrze znany to nawet dzisiaj nas fascynuje i przyciąga.

Jeśli nie mamy możliwość korzystania z otwartego ognia w postaci ogniska to w domu mamy, chociaż kominek. W święta odpalamy świece, race i fajerwerki. Co takiego jest w tym ogniu, że nas tak przyciąga?

Kiedy to się zaczęło?

Według badań pierwsze ślady ognia pochodzą sprzed prawie ośmiuset tysięcy lat. Naukowcy z Jerozolimy znaleźli ślady ognia nad rzeką Jordan w miejscu gdzie dawniej znajdowało się jezioro Hula. Naukowcy wykluczyli, że to miejsca, w których mógłby być pożar. Temperatura, którą określono po spękanych przepalonych wiórach krzemienie wskazuje na to, że było to ognisko.

Zmiany po opanowaniu ognia przez człowieka

Kiedy ogień został wreszcie ujarzmiony wpłynęło to na poprawę życia ówczesnych ludzi. Od tej pory zaczęli piec mięso, które było o wiele zdrowsze i wolne od bakterii. Skoro ludzie byli zdrowsi to zwiększyła się ich populacja. Według badań człowiekowi, który żył w tamtych czasach zaczęła zmniejszać się żuchwa, a on sam zaczął przybierać na wadze. Ogień to również bezpieczeństwo, czyli ochrona przed dzikimi zwierzętami. Ludzie mogli przemieszczać się na chłodniejsze tereny.

W jaki sposób rozpalano ogień?

Zapewne było to pocieranie o siebie dwóch kawałków bardzo suchego drewna. Z epoki kamienia pojawiły się krzemienie i iskra oraz łatwo palna huba.

Źródło światła pomiędzy ogniskiem, a żarówką

Zmieniało się to na przełomie wieków. Paliwem było smoliste głownie, łuszcz, lampy łojowe i oliwne. Człowiek z XIX wieku tak naprawdę nic nie wymyślił nowego, co było znane od tysięcy lat, a jedynie to udoskonalił.

Zapałki, od kiedy:

Zapałki pojawiły się w 1855 roku dziecku wynalazcy ze Szwecji. Wcześniej były wizje tego jak mają one wyglądać, ale to nie było to, co być powinno. Dopiero Lundstrom wynalazł najlepszy sposób na stworzenie zapałek.

Płomień w oczach fizyka i chemika

Dla fizyka płomień to nic innego jak spalający się w powietrzu gaz, ale chemii doda coś od siebie i powie, że to reakcja łączenia różnych substancji z tlenem.

Uwarstwiony płomień świecy, dlaczego?

Płomień na świecy znajduje się tylko w środkowej części. Tam jest wysoka temperatura. Na zewnątrz płomień jest bezbarwny, bo nie ma tak wysokiej temperatury.
Płomień ze świecy dobrze na nas działa, dlatego warto ją zapalać. Wosk to nie tylko przyjemny zapach, ale również jonizowanie ujemne powietrza, a zatem neutralizuje dym tytoniowy. Jeśli chcemy zrelaksować się to warto patrzeć w płomień świecy.

Fajerwerki, kiedy je wynaleziono?

Początki nie były może tak efektowne jak dzisiaj. Szamani wrzucali do ognia zioła, które zabarwiały płomień. W chinach fajerwerki pojawiły się 200 lat przed naszą erą. Poza dymem pojawiły się również efekty dźwiękowe. Wzmianki o pierwszych pokazach dla Cesarza pojawiły się w 468 roku p.n.e. Dzisiejsze fajerwerki są efektowne, ale pamiętajmy, że zawierają wiele metali ciężkich szkodzących środowisku. Sprawdzona hurtownia fajerwerków to Fajerwerki Biegun.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*