Problemy finansowe CI Games

Sytuacja finansowa CI Games nie jest najlepsza, dlatego firma jest zmuszona do poszukiwania alternatywnych źródeł finansowania. We wrześniu udało się sprzedać inwestorom obligacje za 5,5 mln zł, jednak to nie wystarczy, by opłacić powstanie kolejnych tytułów firmy, Enemy Front i Lords of the Fallen.

Jak przyznaje prezes CI Games Marek Tymiński, trwa analiza możliwości pozyskania środków z różnych źródeł. W grę wchodzą publiczna i prywatna emisja akcji oraz finansowanie dłużne, czyli emisja obligacji. Prowadzone są również rozmowy z bankami na temat kredytów. Wiadomość o planowanej emisji akcji spowodowała jednak gwałtowny spadek cen papierów wartościowych spółki – tylko w piątkowy poranek wyniósł on blisko 16 proc. Szczegóły planowanej emisji wciąż nie są znane. Wiadomo jedynie, że do obrotu może trafić blisko 9,5 miliona akcji (obecnie jest ich 12,65 mln; ponad połowa należy do prezesa Tymińskiego).

Kolejnym krokiem mającym doprowadzić do poprawy sytuacji finansowej firmy jest ograniczenie kosztów. Jak zdradza Tymiński:

Zrezygnowałem z prawie całego swojego wynagrodzenia, które będzie teraz wynosiło 2 tys.zł brutto miesięcznie. Do ponownej jego zmiany dojdzie dopiero po premierze obu gier.

Oczywiście mowa tutaj o grach, które według tej firmy mają zadebiutować w przyszłym roku, czyli Lords of the Fallen oraz Enemy Front. Powody, dla których sytuacja finansowa CI Games się pogorszyła, są oczywiste – to niezadowalająca sprzedaż Sniper: Ghost Warrior 2 (wg ostatnich danych do sklepów trafiło 1,1 mln kopii) oraz chłodne przyjęcie Alien Rage’a. W serwisie Metacritic średnia ocen gry wynosi 55 punktów.

Ogólnie jestem zaskoczony postawą samego prezesa, który zrezygnował z części swojej wypłaty. To dość szlachetna decyzja jak na osobę obejmującą takie stanowisko. Bardzo rzadko spotykana w naszym kraju. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć powodzenia tej firmie, gdyż szkoda byłoby przeczytać oficjalną informację o upadku. Mam nadzieję, że nadchodzące tytuły wygrzebią tą firmę z dołka finansowego i pozwolą jej stanąć na nogach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*