Programista na wylocie – jak zachować się po otrzymaniu wypowiedzenia?

Zwolnienie z pracy jest zawsze wydarzeniem traumatycznym. Nieważne, czy już od dłuższego czasu przeczuwaliśmy, że możemy być następom osobą z firmy, która objęły cięcia, czy zostaliśmy zwolnieni niespodziewanie, dostanie wypowiedzenia jest sytuacją rodzącą wiele emocji. Nie pozwólmy jednak by stres towarzyszący zwolnieniu doprowadził do utraty kontroli nad sobą

Zwolnienie z pracy jest zawsze wydarzeniem traumatycznym. Nieważne, czy już od dłuższego czasu przeczuwaliśmy, że możemy być następom osobą z firmy, która objęły cięcia, czy zostaliśmy zwolnieni niespodziewanie, dostanie wypowiedzenia jest sytuacją rodzącą wiele emocji. Nie pozwólmy jednak by stres towarzyszący zwolnieniu doprowadził do utraty kontroli nad sobą. Choć utrata pracy może wiązać się z chwilowymi problemami finansowymi i utratą wiary we własne siły, staramy się wykorzystać tę przykrą sytuację jako szansę na rozpoczęcie nowej, lepszej kariery.

Zachowaj swoje emocje dla siebie

Utrata pracy, szczególnie po długotrwałym zatrudnieniu w jednym miejscu, gdzie znamy każdy kąt i każdego współpracownika jest ogromną zmianą w naszym życiu. Konieczność pozostawienia swojej dotychczasowej codzienności za sobą, obawa przed problemami finansowymi i trudnościami znalezienia nowego zajęcia, sprawiają, że nie łatwo nam będzie ukryć rozczarowania spowodowanego otrzymaniem wymówienia. Stres towarzyszący naszemu zwolnieniu nie powinien jednak powodować, jakiekolwiek pretensji względem osoby wręczającej nam wypowiedzenie. Postarajmy się zachować z klasą i podziękować za wspólną współpracę. Warto zostawić po sobie dobre wrażenie, bo być może dawny pracodawca lub współpracownik będzie chciał z nami współpracować przy innych projektach. Powściąganie negatywnych emocji nie powinno się ograniczać nie tylko do samego biura firmy, ale również sytuacji poza nim. Nie szkalujmy swojego pracodawcy na portalach społecznościowych, nie plotkujmy za jego plecami. Jeśli już chcemy porozmawiać o swoich emocjach lepiej spotkać się w wąskim gronie przyjaciół z pracy, niż produkować oświadczenia na facebooku. Podczas spotkania z kolegami z branży nie tylko będziemy mieli możliwość odreagowania straty pracy, ale być może otrzymamy kilka dobrych rad na przyszłość oraz jakieś oferty współpracy.

Wyciągnij wnioski ze swojego zwolnienia i wykorzystaj je

Otrzymując wypowiedzenie, postarajmy się zrozumieć naszego pracodawcę i dowiedzmy się, jakie elementy swojej pracy moglibyśmy poprawić. Nie doszukujmy się w sobie wad i nie użalajmy się nad sobą. Wykonajmy w sposób obiektywny podsumowanie swojej kariery zawodowej, odkryjmy swoje mocne starając się przerobić na silne atuty w nowym CV oraz postarajmy się poprawić to z czego nie jesteśmy do końca zadowoleni. Nie traćmy nadziei w swoje umiejętności i od razu zacznijmy szukać nowego zajęcia. Zaktualizujmy swoje CV pod, załóżmy profile zawodowe w mediach społecznościowych oraz zacznijmy szukać ofert pracy. Nowy start daje nam możliwość wyboru tego, czy chcemy kontynuować swoją dotychczasową ścieżkę kariery, czy może też przekwalifikować swoją dzielność podejmując się pracy, w której możemy wykorzystać swoje doświadczenie, lecz spróbować czegoś nowego, poszerzając swoje kompetencje.

Źródło: TeamQuest.pl – Praca IT

Artykuł partnerski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*