Programowanie aplikacji mobilnych
Nasze urządzenia mobilne coraz częściej wyposażone są w aplikacje, które pozostawiają po nas trwałe ślady w Sieci. Na tym samym telefonie czy tablecie korzystamy często z mediów społecznościowych i z programów obsługujących nasze konto bankowe. W takiej sytuacji znacznie częściej powinniśmy zastanawiać się nad tym jaki jest poziom bezpieczeństwa w aplikacjach mobilnych.
Zagrożenia w aplikacjach mobilnych
Wiele aplikacji mobilnych na poziomie instalacji wymaga by użytkownik udostępnił im swoje prywatne dane. Niekiedy trzeba je również dodatkowo potwierdzić. Często jest to uzasadnione, ponieważ aplikacja musi mieć możliwość identyfikowania użytkownika, jeżeli ma w jego imieniu wykonywać określone czynności.
Współcześnie coraz częściej aplikacje chcą nam podpowiadać. Znajdują bary, które mogą się nam spodobać, informują o okazjach w sklepach internetowych, rekomendują książki… Wystarczy przecież, że mają dostęp np. do konta na Facebooku, gdzie przechowujemy dane dotyczące swoich preferencji kulinarnych, podróżniczych czy kulturalnych.
Oczywiście bezpośrednim źródłem zagrożeń nie są aplikacje, które instalujemy świadomie. Podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych problem pojawia się wraz z zadomowieniem się w systemie wirusa.
Odpowiedzialność programisty
Większość użytkowników aplikacji tworzonych na urządzenia mobilne nie ma pojęcia o ty w jaki sposób działają. Interesuje ich jedynie efekt w postaci funkcji, które wykonują. Dotyczy to zarówno prostych gier, jak i bardziej skomplikowanych systemów, pozwalających na zdalną pracę i przechowywanie danych w chmurze.
Dlatego właśnie programowanie aplikacji mobilnych to tak poważna kwestia. Instalując aplikację użytkownik jest przekonany, że jest ona wolna od dziur w systemie zabezpieczeń. Domyślnie traktuje programistę jako fachowca w swojej dziedzinie i obdarza go zaufaniem w tej kwestii. Gdyby wiedział, że dana aplikacja może spowodować, że jego dane w niekontrolowany sposób wydostaną się do Sieci lub, co gorsze, zostaną przez kogoś wykorzystane, być może nigdy nie zdecydowałby się na pobranie i zainstalowanie danej aplikacji.
Zabezpieczenia i utrudnienia
Niestety, wielu użytkowników aplikacji mobilnych nie zdaje sobie sprawy, że opcje, które ułatwiają im korzystanie z serwisów czy dokonywanie szybkich płatności, mogą być potencjalnym zagrożeniem, jeżeli będą wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem. Główny problem nie leży tu zwykle po stronie programisty, a raczej użytkownika. Mało kto czyta dziś instrukcje obsługi, regulaminy czy licencje. A to właśnie te dokumenty, z których można dowiedzieć się jak bezpiecznie korzystać z tej czy innej aplikacji.
Programy pomagające chronić prywatność i poprawiające poziom bezpieczeństwa w aplikacjach mobilnych, sprawiają zazwyczaj, że urządzenie chodzi nieco wolniej, ponieważ w tle działa dość potężne urządzenie, monitorujące pracę. Dlatego wiele osób decyduje się na usunięcie takich aplikacji.
Programowanie aplikacji mobilnych powinno się odbywać przy założeniu, że użytkownik nie przeczyta instrukcji. Dlatego warto w trakcie tworzenia aplikacji zabezpieczyć ją przed wszystkimi znanym zagrożeniami. Zniweluje to zagrożenie, choć oczywiście go nie zlikwiduje.