Przełom w robotyce?
Nowy sterownik "CORE2", został zaprezentowany przez polską firmę Husarion, jest to platforma, która zapewni możliwość budowania prototypów robotów. Celem ostatecznym jest możliwość tworzenia zaawansowanych automatów w dużo szerszym ujęciu niż oferują to obecne.
Tworzenie robotów czy tak nowatorskich rozwiązań to nie tylko twórcza praca. W dużej mierze to także mozolne wpisywanie strasznie długich linijek kodów czy czasochłonna integracja mechanizmów, czynności te nie mają wiele wspólnego z innowacyjnością. Twórcy CORE2 pragną, aby ich kontroler umożliwił sprawne przejście przez wszystkie niezbędne, ale nużącyche formalności i pozwolił projektantom nowych robotów skupić się na sensie ich pracy. Dzięki temu tworzenie nowych robotów będzie też zwyczajnie łatwiejsze i szybsze, choć nie znaczy to, że jest to urządzenie i oprogramowanie przeznaczone dla masowego odbiorcy.
Husarion CORE2 to sterownik, działający na zasadzie systemu integrującego projekt nowego robota. Niewielkie urządzenie posiada sporą ilość niezbędnych interfejsów służących do podłączenia silników, serwomechanizmów oraz czujników. Mózgiem tego mikrokomputera jest procesor ARM CORTEX-M4, a na płytce PCB znalazły się także 42 porty I/O (wejścia-wyjścia). Za łączność bezprzewodową odpowiada moduł Wi-Fi. Wszystko to sprawia, że produkcja prototypów robotów z jego pomocą jest szybsza, niż w przypadku wykorzystania popularnych, otwartych platform, które też można dowolnie programować, takich jak Arduino czy Raspberry Pi.
Projektanci, którzy chcą skorzystać z możliwości, jakie oferują inne platformy, mogą wybrać odmianę Husarion CORE2-ROS. Jest to wersja sterownika z dołączonym modułem Raspberry Pi 3 z układem ARMv8 i przeinstalowaną dystrybucją systemu Linux z bibliotekami Robot Operating System (ROS). Taka konfiguracja pozwala na pełne wykorzystanie otwartej biblioteki do tworzenia skomplikowanych rozwiązań, w tym nawet układów wykorzystywanych w autonomicznych pojazdach.
Podobnie jak inne sterowniki dostępne na rynku, Husarion CORE2 jest w pełni kompatybilny z Lego Mindstorms i Makeblock. Pozwala to na jeszcze szybsze tworzenie prototypów robotów, bez ograniczeń związanych z brakiem odpowiednich elementów mechanicznych. Dodatkowo Husarion oferuje jeszcze zestawy poszerzające funkcjonalność CORE2 i CORE2-ROS.
Zdalną kontrolę i programowanie zapewnia chmura Husarion. Rejestrując robota z układem CORE2 na przeznaczonej do tego stronie producenta, deweloperzy mogą za jej pomocą aktualizować oprogramowanie urządzenia, robić własne interfejsy webowe czy nawet udostępnić efekty swojej pracy za pomocą hiperłącza. Cały projekt od początku do końca powstał w Polsce.
Sterowniki Husarion CORE2 i CORE2-ROS są już dostępne w sprzedaży za pośrednictwem platformy Crowd Supply, w cenach odpowiednio 89 i 140 dolarów (ok. 330 i 520 zł przy kursie z 10 lipca 2017 roku).