Rozwój w edukacji, czyli e-learning coraz bardziej popularny

Niegdyś zapisując się na jakikolwiek kurs lub szkolenie oczywiste było, że będzie to tradycyjne szkolenie, na którym będzie niezbędna nasza fizyczna obecność. Dzisiaj kwestia ze szkoleniami wcale nie jest taka oczywista. Wraz z rozwojem internetu, pojawiło się pojęcie e-learningu, które cieszy się coraz to większą popularnością. Czy e-learning jest więc przyszłością edukacji?

Zacznijmy przede wszystkim od wyjaśnienia, czym jest e-learning. Pojęcie pochodzi od angielskiego słowa – uczyć się. E-learning oznacza więc nic innego, jak nauczania za pomocą internetu i komputera. Kiedyś wydawać by się mogło to niemożliwe, a dzisiaj jest uważane jako przyszłość edukacji. Z metody korzystają wszystkie centra edukacyjne, które w swojej ofercie oprócz tradycyjnych zajęć mają również elektroniczną formę nauczania. Niektóre z nich polegają na specjalnym oprogramowaniu, z którego uczestnik kursu czy też szkolenia korzysta. Inne zaś są zajęciami odbywającymi się w trybie online za pomocą programu audiowizualnego – wszystkie te metody nazywane są e-learningiem.

Dlaczego e-learning jest taki popularny?

Nie jest tajemnicą, że taka metoda nauczania jest znacznie tańsza dla uczestnika, aniżeli uczestnictwo w tradycyjnych lekcjach. Powodem jest brak kosztów wynajęcia sali szkoleniowej, czy tez koszt samego instruktora, który będzie prowadził szkolenie.

Kolejnym powodem jest wygoda. Znacznie prościej jest wziąć udział w szkoleniu używając komputera, bo możemy to zrobić gdziekolwiek – w domu, czy w innym miejscu, w którym mamy dostęp do internetu. Odchodzą nam wszelkie koszty związane z dojazdami na miejsce szkolenia, oraz zobowiązania czasowe – jest to z pewnością niesamowitą dogodnością.

Niektórzy z kolei uważają. że nauka poprzez e-learning jest o wiele lepsza, od tych tradycyjnych zajęć prowadzonych przez szkoleniowca. Do pytania zawsze możemy wrócić. poszukać w międzyczasie informacji, czego z kolei nie zrobimy podczas tradycyjnych zajęć. Oczywiście tutaj zdania są podzielone i z pewnością znajdziemy zwolenników, jak i przeciwników e-learningu.

E-learningie jest nowym pojęciem. Na początku miał on zupełnie inną formę, aniżeli jest to dzisiaj. Z początku były to szkolenia na płytach CD, w formie pytań wyboru, czy po prostu kursu informacyjnego. Dzisiaj metody i systemy różnią się od tych sprzed kilkunastu lat, a osoby opracowujące owe e-learningowe szkolenia dążą do osiągnięcia całkowitego maksimum przekazania wiedzy.

Coraz częściej pojawia się stwierdzenie, które mówi, że e-learning jest w pewnym sensie przyszłością edukacji. Bowiem staje się on coraz to bardziej popularny i coraz to większa liczba uczestników decyduje się właśnie na taką formę nauki. Powodów jest wiele – wygoda, cena, lepsza efektywność – każdy z pewnością kierować się będzie innym powodem. Dzisiaj e-learning nie ma żadnych granic – mamy bardzo wysoko rozwiniętą sieć internetową i ogromne możliwości informatyczne – co również przyczyniło się do tak ogromnego rozwoju w edukacji e-learningowej.

Szkolenia PMI tylko z pmq.pl !

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*