Samolot wydrukowany na drukarce 3D

Podczas targów Berlin Air Show firma Airbus zaprezentowała pierwszy na świecie samolot wyprodukowany z wykorzystaniem technologii druku 3D. Dron nazwany Thor mający długość 4 metrów waży 21 kg.

Każdy element samolotu z wyjątkiem elektroniki został wydrukowany z poliamidu. Ten niewielki samolot to nie pierwsze zetknięcie AirBusa z drukiem 3D. Koncern korzysta już od pewnego czasu z tej technologii do tworzenia elementów samolotów A350 i B787 Dreamliner.

"airbus

Dzięki najnowszym drukarkom 3D można wykonać elementy o maksymalnej długości do 40 cm mające skomplikowane kształty. Za sprawą dużego postępu w tym obszarze technologicznym AirBus testuje możliwość wykorzystania druku 3D do stworzenia nowego systemu odprowadzania paliwa, który drukowany jest w 3D jako jedna część, w porównaniu ze starą wersją systemu, który zbudowany jest z 270 części.

Zaletą druku 3D jest nie tylko możliwość wykonania części z jednego kawałka, które dotychczas składały się z wielu elementów, lecz również brak konieczności korzystania z wielu specjalistycznych narzędzi. Warto również podkreślić, że podczas drukowania elementów, powstaje bardzo mało odpadów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*