SMS ma już 22 lata

Wiadomość tekstowa SMS dokładnie 3 grudnia 2014 będzie obchodziła swoje okrągłe 22. urodziny. Krótka wiadomość tekstowa cały czas jest numerem jeden wśród przekazywania sobie informacji. Dowiedzmy się zatem czegoś więcej na temat SMS’a.

Krótka wiadomość tekstowa czyli popularny SMS pochodzi od angielskiego zwrotu "Short Message Service". Jest to wiadomość, która zawiera maksymalnie 160 znaków i jest ona najszybsza i najprostszą formą przesłania sobie wiadomości w telefonie komórkowym. Pierwszy w historii tekst SMS-em został wysłany 3 grudnia 1992 r. z Wielkiej Brytanii. Wysłał go Neil Papworth, pracownik brytyjskiej sieci Vodafone swoim pracownikom z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wiadomość zawierała treść krótkich życzeń "Merry Christmas". Wówczas SMS był wysłany z komputera, gdyż ówczesne telefony nie miały klawiatury. Pierwszy SMS został odebrany na telefonie Orbitel 901.

Wtedy jeszcze nikt nie podejrzewał, że te 160 znaków tak zrewolucjonizuje przekaz wiadomości i stanie się tak powszechną formą komunikacji. Na początku wykorzystywano je głównie do wysyłania krótkich wiadomości alarmowych. Dopiero 7 lat później w 1999 roku SMS stały się powszechnie dostępne dla każdego abonenta telefonu komórkowego. Głównie dzięki młodzieży, która bardzo dobrze sobie radziła z pisaniem SMS’ów ta forma zyskała na popularności.

Urząd Komunikacji Elektronicznej oszacował, że w ubiegłym roku Polacy wysłali 52,2 mld SMS-ów. Na jednego mieszkańca przypadło 1355 wysłanych wiadomości SMS.

Marcin Papiński, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip powiedział:

„Mimo, że statystki UKE i GUS wskazują na spadek liczby SMS-ów wysłanych przez Polaków to wyraźnie widać, że krótka wiadomość tekstowa to wciąż cieszy się ogromną popularnością i sympatią użytkowników telefonii komórkowej. Transformacja technologiczna z telefonów komórkowych w kierunku nowoczesnych smartfonów przełożyła się na wzrost wykorzystania komunikatorów mobilnych – to właśnie one uważane są za głównego konkurenta SMS-ów. Krótka wiadomość tekstowa świetnie sprawdza się np. w komunikacji w sytuacji kryzysowej, gdy kluczowe jest niezawodne dotarcie do szerokich grup odbiorców. Przez te wszystkie lata z SMS-em zdążyliśmy się zaprzyjaźnić i myślę, że niewielu jest takich, którzy wyobrażają sobie swojego smartfona bez takiej funkcjonalności.”

Podczas, gdy w Polsce wysyłamy około 1350 SMS’ów rocznie, w Europie ta średnia wynosi 956 wiadomości SMS. Najwięcej wiadomości tekstowych jest wysyłanych w: Francji – 2837, Belgii – 2442 oraz Irlandii – 1780. Najmniejszą popularnością SMS-y cieszą się w Holandii – 270, Estonii – 193 i Bułgarii – 95.

A wy ile piszecie wiadomości SMS?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*