Spór o sweet selfie małpy

Około trzy lata temu fotograf David Slater przebywając w dżungli indonezyjskiej wyspy Celebes przyglądał się życiu makaków czyli gatunku małp. Wyprawie towarzyszyła jego lustrzanka, która padła łupem małp. Co z tego wynikło i jakie konsekwencje są tego do dzisiaj?

Małpy okazały się bardzo fotogeniczne i lubiące błysk flesza na tyle, że podczas nieuwagi fotografa jedna z małp przejęła sprzęt fotograficzny Davida. Efektem tego był szereg "sweet foci" czyli SELFIE w wykonaniu makaków. Większość z tych zdjęć niestety nie nadawała się do obejrzenia, gdyż były bardzo rozmazane, jednak z pośród nich znalazła się jedna perełka, która okazała się kością niezgody.

Selfie wyszczerzonego małpiszona obiegło cały internet. Wikipedia postanowiła wykorzystać zdjęcie małpy na swoim portalu. Bardzo to nie spodobało się fotografowi, który uważa się za autora tego zdjęcia i rozkręca aferę o prawa autorskie, w których domaga się od internetowej encyklopedii 30 tysięcy dolarów.

Jak twierdzi fotograf Slater:

Wszystko opiera się na technikaliach. Zdjęcie należy do mnie, ale ponieważ to małpa nacisnęła spust migawki i zrobiła zdjęcie, twierdzą, że to małpa dysponuje prawami autorskimi” – wyjaśnia. „W przypadku praw autorskich chodzi o znacznie więcej niż o to, kto nacisnął spust w aparacie. Ja ustawiłem ujęcie, ja stałem za wszystkimi elementami niezbędnymi do jego zrobienia".

Zdjęcie zostało opublikowane w Wikimedii Commons, gdzie znajduje się zbiór ponad 22 mln zdjęć, które są za darmo. Brytyjski fotograf odpowiada tak:

"Nic nie daje Wikimedii praw do decydowania o tym, kto posiada prawa autorskie do obrazu i dawania ludziom pozwolenia na jego bezpłatne użytkowanie, żaden sąd na to nie zezwolił."

Wikipedia natomiast odpowiada, że:

„Ten plik jest własnością publiczną, ponieważ jako dzieło małpy albo innego zwierzęcia nie będącego człowiekiem, nie posiada ludzkiego autora, któremu można przyznać prawa autorskie”.

I gdzie leży prawda?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*