Stare ale jare: Clive Barker’s Jericho

Gra Clive Barker’s Jericho jest grą akcji stworzoną między innymi przez znanego z Hellraisera Clive Barkera. Wydano ją 2007 roku na blaszaki oraz PS3 i Xbox 360 w celu udostępnienia graczom najwyższej osiągalnej w tamtych czasach jakości.

Fabuła toczy się wokół paramilitarnego oddziału Jericho, którym poznajemy tajemnicę odwiedzanego przez nas regionu opanowanego przez przeróżne demony. Za cel mamy zniszczyć to zło i przegonić ich "Pana" tam, skąd przyszedł. Do dyspozycji mamy całą grupę, którą zarządzamy sami – wystarczy tylko się przełączyć między nimi. Uzasadnione jest to tym, że dowódca Ross ginie pod koniec tutoriala, ale jego dusza zostaje i pozwala nam to na przenoszenie się do ciał kompanów. Możemy działać w skórze trzech kobiet i tyle samo mężczyzn, każde o innych predyspozycjach, broni oraz ataku podstawowym i specjalnym – również moce. Dla przykładu snajperka Black potrafi wystrzeliwać pociski niszczące "na strzała", a także wystrzelić zdalnie sterowane pociski lub zniszczyć blokujące drogę elementy, a potężny Delgado z minigunem może używać potężnego pistoletu i mocy: ściany ognia oraz kuli atakującej najbliższego przeciwnika.

Gra jest dosyć prosta, ale nawet na najprostszym poziomie trudności pojawiają się problemy, ale albo przez naszą głupotę albo drobne błędy AI które swoją drogą potrafi myśleć. Nasi towarzysze chowają się, biegną za nami, czasami też wyjdą naprzód by się rozejrzeć, ale zdarzyło mi się że taki człowiek pobiegł gdzieś za ścianę i nie mógł wrócić, przez co praktycznie ciągle ginął. Są tu za to chyba najlepiej zaprojektowane potwory w historii takich gier. Prawda, może graficznie nie jest tak dobrze, ale jednak tytuł nie zestarzał się okropnie, sześć lat temu był to swego rodzaju szok. Przeciwnicy potrafią wystraszyć jeśli pojawią się w niespodziewanym miejscu, ale w zasadzie Jericho to mroczna strzelanka która często traci elementy horroru. Co nie znaczy jednak że gra się przyjemnie.

Jeżeli jesteś fanem horrorów, chcesz się bać, to nie jest tytuł dla ciebie. Jeśli jednak nie lubisz gier, gdzie potwór jest na każdym rogu a wyposażenia ciągle mało i jest słabe, powinieneś wybrać ten tytuł. Wyćwiczysz sobie umiejętność kontroli zespołu oraz doświadczysz całkiem ciekawej fabuły i zobaczysz prześwietne modele przeciwników.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*