Telewizja satelitarna – zalety i wady oraz montaż TV-SAT
Telewizja satelitarna jest odbierana przez jej abonentów równolegle z tradycyjną cyfrową telewizją naziemną. Jakie są jej wady i zalety? Co lepsze – telewizja satelitarna czy kablowa? Sprawdźmy czy telewizja satelitarna wciąż jest wyborem godnym polecenia i jak przebiega montaż TV-SAT.
Plusy i minusy telewizji satelitarnej
Przyzwyczailiśmy się do tego, że telewizja satelitarna od co najmniej kilkunastu lat jest jednym z najważniejszych źródeł programów telewizyjnych. Aby pokryć jej sygnałem nawet bardzo rozległe obszary wystarczy tylko jeden nadajnik. Telewizja satelitarna dociera nawet do tych miejsc, w których niemożliwe lub nieopłacalne byłoby wybudowanie sieci nadajników naziemnych. Odbiór satelitarny charakteryzuje duża szerokość pasma. Dla odbioru satelitarnego zarezerwowany jest zakres SHF od 3 do 30 GHz. Taka szerokość pasma zapewnia dużą liczbę kanałów transmisyjnych.
Telewizja satelitarna oferuje największy zasięg odbioru także dlatego, że praktycznie cała Europa jest objęta zasięgiem satelitów Astra i Hot Bird. TV-SAT zapewnia największy wybór kanałów w wysokiej i standardowej rozdzielczości HD i SD także na terenach wiejskich i zalesionych. Niestety telewizja satelitarna ma również swoje wady. Musimy liczyć się z tym, że najciekawsze kanały będą kodowane, a co za tym idzie – płatne. Antena satelitarna musi być skierowana na południe, na jej drodze nie powinno być żadnych przeszkód (np. bloków), a jej ustawienie jest dość skomplikowane.
Dodatkowo jeśli antena satelitarna będzie miała zbyt małą średnicę, to w czasie opadów deszczu lub śniegu mogą wystąpić poważne zakłócenia sygnału.
Na szczęście możemy skorzystać z usługi montażu anteny. Dzięki promocjom wybranych operatorów taka usługa może być bardzo tania lub całkowicie darmowa. Dzięki specjalnym ofertom można nabyć telewizję satelitarną w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.
Telewizja satelitarna
Zalety:
Tylko jeden nadajnik wystarczy do pokrycia dużego obszaru
Dociera do miejsc, w których odbiór cyfrowej telewizji naziemnej jest utrudniony lub niemożliwy
Duża szerokość pasma zapewnia dużą liczbę kanałów transmisyjnych
Największy zasięg odbioru dzięki satelitom Asta i Hot Bird obejmującym praktycznie całą Europę
Największy wybór kanałów w wysokiej i standardowej rozdzielczości HD i SD
Tania lub bezpłatna instalacja anteny
Liczne promocje
Wady:
Najciekawsze kanały są kodowane i płatne
Antena satelitarna musi być skierowana na południe
Na drodze anteny satelitarnej nie powinno być żadnych przeszkód
Samodzielny montaż anteny jest dość skomplikowany
Zakłócenia sygnału na czaszach o małej średnicy podczas opadów atmosferycznych
Telewizja satelitarna a kablowa
Mieszkańcy mniejszych miejscowości najczęściej nie mają jednak dostępu do kablówki. W ich przypadku jedynym wyjściem jest telewizja satelitarna. W dużych miastach można zastanawiać się między wyborem telewizji satelitarnej a kablowej. Jeżeli wybierzemy kablówkę, możemy dostać w pakiecie inne usługi (np. Internet i telefon) w niskiej cenie. Takie połączenie jest tańsze niż oddzielny abonament za dostęp do Internetu i TV-SAT. Wybierając telewizję kablową, najczęściej korzystamy z usług tylko jednego operatora. Dzięki temu możemy łatwiej kontrolować rachunki. Telewizja kablowa ma jednak skromniejszą ofertę programową niż telewizja satelitarna. Liczba kanałów, które oferuje kablówka jest jednak często wystarczająca dla przeciętnego widza. Zwłaszcza, że tak samo jak w przypadku abonentów telewizji satelitarnej, ma on także dostęp do serwisów VOD.
Dostęp do kablówki wymaga prowadzenia instalacji kablowej w budynkach i mieszkaniach. W tym celu trzeba wiercić stropy i ściany oraz montować skrzynki dystrybucyjne i rozgałęźniki na klatkach schodowych. Konkurujący ze sobą operatorzy telewizji kablowej montują własne instalacje kablowe.
Przez to w budynkach znajduje się jeszcze więcej kabli i nie wygląda to estetycznie.
Telewizja satelitarna:
Dostępna dla mieszkańców dużych miast i mniejszych miejscowości
Dostępna w jednym tanim pakiecie z Internetem, telefonem itp.
Możemy korzystać z usług tego samego operatora i łatwiej kontrolować rachunki
Korzystamy z usług różnych operatorów i płacimy więcej rachunków
Najbogatsza oferta programowa
Wymaga tylko instalacji antenowej i podłączenia dekodera
Telewizja kablowa:
Dostępna głównie dla mieszkańców dużych miast
Dostępna w jednym tanim pakiecie z Internetem, telefonem itp.
Możemy korzystać z usług tego samego operatora i łatwiej kontrolować rachunki
Skromniejsza, ale często wystarczająco liczba programów
Wymaga prowadzenia instalacji kablowej w budynkach i mieszkaniach, większa liczba kabli wygląda nieestetycznie
Montaż TV-SAT
Odbiór telewizji satelitarnej odbywa się najczęściej dzięki antenie z konwerterem i dekoderowi podłączonemu do telewizora. Anteny satelitarne są montowane na stałe. Tylko raz dokonuje się ich dokładnego ukierunkowania. Im większy jest zysk anteny i im większa jest jej kierunkowość, tym lepszy odbiór w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Instalacja satelitarna składa się z trzech podstawowych elementów:
odbiorczej anteny satelitarnej o wymaganym zysku i wystarczającej kierunkowości,
jednostki zewnętrznej (konwertera),
jednostki wewnętrznej (dekodera podłączonego do telewizora).
Często spotyka się też antenowe instalacje zbiorowe. Sygnał telewizji satelitarnej w instalacjach satelitarnych sąsiedzkich jest rozprowadzany przez multiswitche. W takich przypadkach do odbioru sygnału telewizji satelitarnej wystarczy tylko jedna antena satelitarna ze specjalnym konwerterem typu quattro.
Gdy tunery satelitarne są podłączone do instalacji multiswitchowej, to każdy z odbiorników pracuje tak, jakby był podłączony do własnej anteny. Instalacja multiswitchowa daje także możliwość odbierania sygnałów z kilku satelitów i przesyłanie ich do wszystkich abonentów.
Telewizja satelitarna i niezbędne akcesoria
Anteny satelitarne – warunkują jakość otrzymywanego obrazu telewizyjnego. Muszą być dokładnie ukierunkowane na satelitę.
Konwertery satelitarne – odbierają sygnał satelitarny odbity od lustra anteny i przekazują go do dekodera
Konwertery SINGLE – umożliwiają odbiór tylko na jednym tunerze
Konwertery MONOBLOCK – 2 konwertery w 1 obudowie do odbioru sygnałów z 2 satelitów na 1 tunerze
Konwertery TWIN – 2 niezależne konwertery w 1 obudowie. Umożliwiają podłączenie 2 dekoderów do 1 anteny i niezależny odbiór programów telewizji satelitarnej.
Konwertery MONOBLOCK TWIN – obsługują 2 dekodery poprzez doprowadzenie do nich niezależnie sygnałów z 2 satelitów
Konwertery QUATTRO – mają 4 niezależne wyjścia. Są przeznaczone m.in. do instalacji satelitarnych sąsiedzkich z multiswitchami.
Konwertery QUAD – mają wbudowany multiswitch 4/4. Umożliwiają odbiór telewizji satelitarnej
z 1 satelity na 4 różnych dekoderach.
Konwertery OCTO – mają wbudowany multiswitch 4/8. Umożliwiają odbiór telewizji satelitarnej
z 1 satelity na 8 różnych dekoderach.
Tunery satelitarne – umożliwiają odbiór sygnału z konwertera satelitarnego zamontowanego na antenie, zdekodowanie go i podanie w formie sygnału Audio-Wideo bezpośrednio do telewizora.
Przewody koncentryczne – umożliwiają m.in. transmisję sygnału telewizji satelitarnej oraz naziemnej.
Szeroki wybór elementów do telewizji satelitarnej można znaleźć w sklepie internetowym Eltrox.
Telewizja satelitarna – dlaczego warto ją mieć?
Wybór telewizji satelitarnej to sposób na odbieranie największej liczby kanałów w rozdzielczości HD i SD. Sygnał satelitarny można odbierać zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Dociera nawet tam, gdzie odbiór cyfrowej telewizji naziemnej jest utrudniony lub niemożliwy. W przeciwieństwie do telewizji kablowej jest ogólnodostępna i wymaga tylko instalacji antenowej i podłączenia dekodera. Sama instalacja anteny jest tania lub całkowicie bezpłatna, a operatorzy co jakiś czas oferują bardzo atrakcyjne promocje.