Za co nałożono na Orange karę finansową?

Sieć Orange Polska została ukarana przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na karę finansową w wysokości 14 mln złotych. Za co Orange otrzymała tak wysoką grzywnę?

UOKiK w śledztwie przeciw sieci Orange dowiedziono, że firma telekomunikacyjna wywierała presję na klientach, aby Ci podpisywali umowy bez jej zapoznania się. Chodzi o umowy, które zostały zawierane na odległość, np. poprzez telefon lub internet. Firma Orange wywierała presję na klientach, by podpisywali oni umowy w obecności kuriera. Ograniczało to możliwość dokładnego przeczytania i zapoznania się z umową. Prowadziło to do licznych reklamacji oraz nieporozumień, że w umowie znajdywało się coś na co się nie godziliśmy. Jednak wielu konsumentów podpisywało w pośpiechu umowy i nieświadomie godząc się na różne warunki.

Pierwotna kara finansowa była dużo większa, jednak UOKiK zmniejszył tą karę do kwoty 13 937 400 zł. Za okoliczność łagodzącą sąd wziął po uwagę chęć naprawy szkody przez Orange w postaci zmiany umowy z firmą kurierską, gdzie klient mógł zapoznać się w obecności kuriera z umową.

Wyrok na razie jest nieprawomocny i obie strony mają prawo do odwołania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*