Druk offsetowy – technologia i jego zastosowanie

Poligrafia posiada wiele technologii druku. Jedną z nich i najczęściej stosowaną jest druk offsetowy. Czy wiemy jak wygląda technologia druku offsetowego, czym się charakteryzuje i jakie znajduje zastosowanie?

Druk offsetowy zwany też drukiem pośrednim znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle poligraficznym. Są to druki wszelkiego rodzaju wizytówek, ulotek, broszur, folderów, kalendarzy oraz innych, popularnych produktów reklamowych. Druk offsetowy wykorzystuje się również do drukowania gazet i czasopism, które jak wiemy – drukuje się w bardzo dużych nakładach. Tak naprawdę druk offsetowy znajduje zastosowanie praktycznie wszędzie. Jedynym pytaniem jest, czy nakład jest na tyle duży, że będzie się to opłacało.

Dlaczego więc nie drukuje się ulotek czy czasopism cyfrowo?

Głównym i najważniejszym powodem jest fakt, że druk offsetowy jest najtańszym drukiem przy dużych nakładach, co zupełnie nie opłaca się przy druku cyfrowym. Poza tym, maszyny offsetowe występują w dwóch wersjach : maszyna offsetowa arkuszowa oraz zwojowa, co oznacza możliwość zadrukowywania zarówno zwojów jak i arkuszy.

Tak jak wyżej było wspomniane druk offsetowy nazwany jest drukiem pośrednim. Głównym powodem jest sama technologia druku i fakt, że druk offsetowy wykorzystuje formę drukową w postaci blachy aluminiowej, skąd farba przenoszona jest na gumę a następnie na podłoże papierowe. Farba zatem nie jest przenoszona bezpośrednio z formy drukowej na podłoże, jak to ma miejsce w drukach pośrednich.

Maszyna do druku offsetowego zadziwia szybkością zadrukowywania arkuszy i tempem produkcji. Natomiast sam proces przygotowania maszyny do druku offsetowego zajmuje dosyć dużo czasu. Dzieje się tak głównie ze względu na konieczność wytworzenia formy drukowej. Cały proces obróbki formy drukowej czyli w tym przypadku blachy aluminiowej nie należy do najłatwiejszych. Poza tym zostaje też kwestia ustawienia i skalibrowania maszyny pod indywidualne zamówienie i parametry. Zupełnie odwrotnie niż w przypadku metody druku cyfrowego – tutaj potrzebny jest wykwalifikowany i doświadczony specjalista. Tak więc podsumowując proces drukowy offsetu jest całkiem złożonym procesem technologicznym. Przygotowanie projektu pod konkretną maszynę, przygotowanie formy drukowej czyli aluminiowej blachy, na którym zapisany jest obraz do druku, skalibrowanie i ustawienie maszyny i wreszcie rozpoczęcie druku. Podczas drukowania maszynista offsetowy również musi pilnować i kontrolować jakość druku, ponieważ zdarza się że maszyna zacznie się ,,rozjeżdżać” i cały nakład wydrukuje nam się błędnie – co generuje bardzo duże straty.

Mimo, że technologia idzie coraz bardziej do przodu i coraz to częściej słyszy się o druku cyfrowym, to jednak wciąż druk offsetowy znajduje się na szczycie i cieszy się zainteresowaniem. Głównie przez jego koszt oraz możliwość wydrukowania milionowych nakładów i szerokie zastosowanie na rynku. Tak więc póki co druk offsetowy ma bardzo dużą przewagę nad innymi dostępnymi na rynku technologiami druku.

Autorem artykułu jest Drukarnia TP Druk oferująca ulotki składane w Starogardzie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*