Jak działają karty zbliżeniowe?

Karty zbliżeniowe coraz częściej znajdują zastosowanie w codziennym życiu. Ich głównym celem jest przyspieszenie rutynowych czynności, takich jak płacenie za zakupy i weryfikacja swojej tożsamości. Transakcje bezgotówkowe stanowią coraz większy procent wszystkich wykonywanych przez nas transakcji i ta tendencja wzrasta. Samo przesyłanie gotówki staje się coraz bezpieczniejsze i szybsze.

Budowa schematu kart zbliżeniowych oraz protokoły używane w komunikacji pomiędzy nimi i czytnikami są regulowane standardem ISO/IEC 14443. Zdefiniowane w nim zostały dwa rodzaje kart – typ A i B. W dokumentacji opisane zostały także sposoby kodowania i zastosowane protokoły. Najczęściej spotyka się urządzenia w postaci kart lub breloków. Odczyt następuje po zbliżeniu do czytnika, takiego jak int-scr-bl.

System UNIQUE
UNIQUE jest aktualnie najprostszym, ale i najpowszechniejszym systemem kart zbliżeniowych. Standardowo, odczyt jest możliwy z kilku centymetrów. Karty tego typu wyposażone zostały w pamięć tylko do odczytu o rozmiarze 64 bitów. Po zbliżeniu do czytnika, cewka zostaje wybudzona, co uruchamia antenę. Antena wysyła wtedy cyklicznie całą zakodowaną pamięć, na którą składają się nagłówek (9 bitów), numer seryjny karty (40 bitów), 14 bitów parzystości i 1 bit stopu. Po wysłaniu ostatniego bitu, czyli wartości 0, następuje retransmisja. Pracują w częstotliwościach 125kHz, używając kodowania Manchester – w środku transmisji bitu następuje zmiana wartości sygnału na przeciwną.

Zasada działania
Do odczytu karty zastosowano zjawisko indukcji elektromagnetycznej, polegające na powstaniu zasilania poprzez zmianę wartości pola magnetycznego – dzięki temu układ karty zostaje zasilony i jest możliwa transmisja danych do czytnika. Aby karta mogła zostać odczytana, należy zbliżyć ją do czytnika. Umieszczona w niej cewka zostaje wtedy wzbudzona przez cewkę umieszczoną w czytniku. Następuje ładowanie kondensatora, który po osiągnięciu określonego poziomu, ładuje układ znajdujący się w karcie – w tym antenę. Od tego momentu, tak długo jak układ jest zasilany, antena cyklicznie wysyła całą swoją pamięć (64 bity). Retransmisja następuje po wysłaniu bitu stopu, który zawsze ma wartość 0.

Zobacz także: Jak zwiększyć stabilność łącza internetowego?

Źródło: Artykuł partnerski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*