SKUTECZNA NAZWA FIRMY A SUKCES PRZEDSIĘBIORSTWA

Idealna nazwa jest kombinacją słów, fonetyki oraz odpowiedniego przekazu nawiązującego do działalności danego przedsiębiorstwa. Aby nazwa była chwytliwa i łatwa do zapamiętania i pomagała firmie w osiągnięciu sukcesu powinna spełniać kilka warunków.

NAZWA FIRMY A JEJ SUKCES?
Od czego zależy sukces przedsiębiorstwa? Czy dobra nazwa może pomóc firmie w drodze do osiągnięcia zamierzonego celu? Na sukces firmy składa się bardzo wiele elementów takich jak: jakość produktów i usług, wyszkolenie pracowników, obsługa klienta, reklama, ale także właśnie nazwa. To nazwa jest pierwszym elementem reprezentującym daną firmę. Dzięki niej odbiorcy utożsamiają przedsiębiorcę z konkretnymi produktami, czy usługami. Stanowi ona tak zwane pierwsze wrażenie, a z czasem przeistacza się w pewnego rodzaju więź emocjonalną między przedsiębiorstwem, a jego klientami.
Dlatego też, aby nazwa faktycznie była chwytliwa i trafiała do grona potencjalnych odbiorców, każdy przedsiębiorca powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pytania te powinny dotyczyć przede wszystkim: wieku grupy docelowej, stanu jej zamożności, czy prestiżu naszego przedsiębiorstwa – firma dla każdego, czy też raczej dla wybranych.
Kolejnym krokiem jest wybranie wielu propozycji na zasadzie skojarzeń, a następnie przeprowadzenie na reprezentatywnej grupie osób testu, która z tych nazw najbardziej zapadła im w pamięć. Zabieg ten pozwoli nam wychwycić najbardziej chwytliwą spośród wszystkich propozycji.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY PRZY WYBORZE NAZW
• Brak sprecyzowania grupy adresatów, co w konsekwencji może prowadzić do braku zrozumienia nazwy lub błędnego odczytania jej przekazu
• Nazwa powinna budować wizerunek firmy, czy też konkretnego produktu, więc powinna stanowić pewnego rodzaju nawiązanie do niego – abstrakcyjne nazwy również są dobre, ale wymagają dłuższego czasu na nawiązanie relacji.
• Dobra nazwa powinna być krótka i łatwa w pisowni, dlatego powinno się unikać polskich znaków. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy działalność o charakterze międzynarodowym. Użycie polskich znaków jest również problematyczne ze względu na wybór domen internetowych.
• Kolejną sytuacją, której warto unikać, jest tworzenie nazw podobnych do tych już istniejących na rynku. Zdarza się, że zabieg taki wynika z niewystarczającej analizy rynku, ale także bywa stosowany celowo. Należy jednak mieć świadomość, że jest to nieprofesjonalne działanie, a czasem, gdy dana nazwa jest zastrzeżonym znakiem towarowym może też być uznany za złamane prawa.

"nazwa_firmy"

JAK SPRAWIĆ, BY NAZWA STAŁA SIĘ KLUCZEM DO SUKCESU PRZEDSIĘBIORSTWA?
Dobra nazwa dla firmy potrafi zapewnić świetny start Twojego biznesu. Jest to element, z którym większość potencjalnych klientów, pracowników i innych podmiotów będzie miała pierwszy kontakt. Najpierw usłyszą nazwę, potem dopiero wejdą w aktywniejszą interakcję z przedsiębiorstwem (obejrzą stronę internetową, skorzystają z porady, kupią produkt). Pamiętaj, jakie cechy wyróżniają chwytliwe nazwy dla firm.

• Im krócej, tym lepiej – Przyjęło się, że najbardziej chwytliwa nazwa, to po prostu krótka nazwa. Wynika to z faktu, że taka właśnie nazwa jest o wiele łatwiejsza do zapamiętania i wypowiedziana raz przez telefon, nie wymaga powtórzenia.
• Prawa nie ominiesz – Na samym początku trzeba się również zorientować, jakie są wymogi prawne stosowania nazw dla konkretnych rodzajów działalności. Zgodnie z kodeksem cywilnym przedsiębiorcą może być osoba fizyczna, osoba prawna np. spółka kapitałowa, spółdzielnia, fundacja oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej np. spółki osobowe. Dla każdej z tych form działalności prawo przewiduje pewne wymogi, z którymi trzeba się zapoznać.
• Oryginalność, czy przesada? – Przy obecnym natłoku przeróżnych przedsiębiorstw na rynku, ich właściciele zachodzą w głowę, co zrobić, aby zostać zauważonym. Prowadzi to często do wprowadzania nazw o nieco kontrowersyjnym charakterze. Przykład takich wstydliwych nazw zastosował właściciel sklepu zoologiczno-wędkarskiego z Sosnowca, nadając nazwę „Zoofilek”. Biorąc pod uwagę, że nazwa ta dotarła już prawdopodobnie do każdego zakątka polskiego Internetu, taki zabieg musiał się opłacić. Inna nazwa o bardzo humorystycznym zabarwieniu reprezentowana jest przez warszawską firmę „Jebudu” oferująca prace na wysokościach. Dzięki takiej nazwie z całą pewnością łatwiej jest wzbudzić sympatię u potencjalnego klienta.
• Wpadki językowe – Przy wyborze nazwy warto też zdecydować, czy w przyszłości planujemy rozwinąć swoją działalność również na rynek międzynarodowy. Jest to bardzo ważne, aby podjąć decyzję, jak nazwać firmę, ponieważ nie każda nazwa sprawdzi się w obcych językach. Dlatego tak ważna jest odpowiednia analiza danej nazwy i sprawdzenie jej uniwersalności. Mimo to, wpadki związane z brzmieniem nazw w innych języka są nadal dosyć popularne. Na przykład włoska firma kosmetyczna o nazwie Pupa Milano, która do dzisiaj niejednokrotnie budzi uśmiech na twarzach Polaków. Kolejną wstydliwą nazwą popisała się firma Ford, wypuszczając model samochodu Ford Pinto. Okazało się bowiem, że w Brazylii pinto oznacza męskie genitalia.
• A co z domenami? – Nie da się ukryć, że w obecnych realiach XXI wieku Internet, to podstawa i nieodłączny element właściwie w każdej branży. Adres strony internetowej powinien łatwo zapadać w pamięć, tak, aby wszyscy klienci z łatwością mogli odnaleźć daną firmę w sieci. Dlatego właśnie domena powinna być zbieżna z jej nazwą. Przy wyborze nazwy powinniśmy zatem sprawdzić, czy wolna będzie dla niej domena.
• Moda na slogany! – W ostatnim czasie slogany stały się niezwykle popularne. Są to chwytliwe zwroty, które bardzo łatwo zapamiętać oraz zidentyfikować z konkretną marką. O sloganach mówi się potocznie, że są to najsilniejsze zdania w reklamie. Wśród znanych sloganów możemy przytoczyć „Whiskas – Twój kot kupowałby Whiskas”, „Mc`Donalds – I`m lovin` it”, „Carlsberg – Probably the best beer in the world” lub z nieco bardziej kontrowersyjnych powszechnie znany „Media Markt – Nie dla idiotów!”.

Nazwa to bardzo ważny element marketingowy każdego przedsiębiorstwa. Dobrze dobrana z całą pewnością może pomóc odnieść sukces. Kreatywne nazwy często nadają pożądany rozgłos, jednak trzeba pamiętać o zachowaniu granicy dobrego smaku. Podsumowując, dobra nazwa może zdziałać cuda, więc warto, korzystając z powyższych wskazówek stworzyć tę najlepszą dla własnej firmy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*