SKUTECZNA NAZWA FIRMY A SUKCES PRZEDSIĘBIORSTWA
Idealna nazwa jest kombinacją słów, fonetyki oraz odpowiedniego przekazu nawiązującego do działalności danego przedsiębiorstwa. Aby nazwa była chwytliwa i łatwa do zapamiętania i pomagała firmie w osiągnięciu sukcesu powinna spełniać kilka warunków.
NAZWA FIRMY A JEJ SUKCES?
Od czego zależy sukces przedsiębiorstwa? Czy dobra nazwa może pomóc firmie w drodze do osiągnięcia zamierzonego celu? Na sukces firmy składa się bardzo wiele elementów takich jak: jakość produktów i usług, wyszkolenie pracowników, obsługa klienta, reklama, ale także właśnie nazwa. To nazwa jest pierwszym elementem reprezentującym daną firmę. Dzięki niej odbiorcy utożsamiają przedsiębiorcę z konkretnymi produktami, czy usługami. Stanowi ona tak zwane pierwsze wrażenie, a z czasem przeistacza się w pewnego rodzaju więź emocjonalną między przedsiębiorstwem, a jego klientami.
Dlatego też, aby nazwa faktycznie była chwytliwa i trafiała do grona potencjalnych odbiorców, każdy przedsiębiorca powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pytania te powinny dotyczyć przede wszystkim: wieku grupy docelowej, stanu jej zamożności, czy prestiżu naszego przedsiębiorstwa – firma dla każdego, czy też raczej dla wybranych.
Kolejnym krokiem jest wybranie wielu propozycji na zasadzie skojarzeń, a następnie przeprowadzenie na reprezentatywnej grupie osób testu, która z tych nazw najbardziej zapadła im w pamięć. Zabieg ten pozwoli nam wychwycić najbardziej chwytliwą spośród wszystkich propozycji.
NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY PRZY WYBORZE NAZW
• Brak sprecyzowania grupy adresatów, co w konsekwencji może prowadzić do braku zrozumienia nazwy lub błędnego odczytania jej przekazu
• Nazwa powinna budować wizerunek firmy, czy też konkretnego produktu, więc powinna stanowić pewnego rodzaju nawiązanie do niego – abstrakcyjne nazwy również są dobre, ale wymagają dłuższego czasu na nawiązanie relacji.
• Dobra nazwa powinna być krótka i łatwa w pisowni, dlatego powinno się unikać polskich znaków. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy działalność o charakterze międzynarodowym. Użycie polskich znaków jest również problematyczne ze względu na wybór domen internetowych.
• Kolejną sytuacją, której warto unikać, jest tworzenie nazw podobnych do tych już istniejących na rynku. Zdarza się, że zabieg taki wynika z niewystarczającej analizy rynku, ale także bywa stosowany celowo. Należy jednak mieć świadomość, że jest to nieprofesjonalne działanie, a czasem, gdy dana nazwa jest zastrzeżonym znakiem towarowym może też być uznany za złamane prawa.
JAK SPRAWIĆ, BY NAZWA STAŁA SIĘ KLUCZEM DO SUKCESU PRZEDSIĘBIORSTWA?
Dobra nazwa dla firmy potrafi zapewnić świetny start Twojego biznesu. Jest to element, z którym większość potencjalnych klientów, pracowników i innych podmiotów będzie miała pierwszy kontakt. Najpierw usłyszą nazwę, potem dopiero wejdą w aktywniejszą interakcję z przedsiębiorstwem (obejrzą stronę internetową, skorzystają z porady, kupią produkt). Pamiętaj, jakie cechy wyróżniają chwytliwe nazwy dla firm.
• Im krócej, tym lepiej – Przyjęło się, że najbardziej chwytliwa nazwa, to po prostu krótka nazwa. Wynika to z faktu, że taka właśnie nazwa jest o wiele łatwiejsza do zapamiętania i wypowiedziana raz przez telefon, nie wymaga powtórzenia.
• Prawa nie ominiesz – Na samym początku trzeba się również zorientować, jakie są wymogi prawne stosowania nazw dla konkretnych rodzajów działalności. Zgodnie z kodeksem cywilnym przedsiębiorcą może być osoba fizyczna, osoba prawna np. spółka kapitałowa, spółdzielnia, fundacja oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej np. spółki osobowe. Dla każdej z tych form działalności prawo przewiduje pewne wymogi, z którymi trzeba się zapoznać.
• Oryginalność, czy przesada? – Przy obecnym natłoku przeróżnych przedsiębiorstw na rynku, ich właściciele zachodzą w głowę, co zrobić, aby zostać zauważonym. Prowadzi to często do wprowadzania nazw o nieco kontrowersyjnym charakterze. Przykład takich wstydliwych nazw zastosował właściciel sklepu zoologiczno-wędkarskiego z Sosnowca, nadając nazwę „Zoofilek”. Biorąc pod uwagę, że nazwa ta dotarła już prawdopodobnie do każdego zakątka polskiego Internetu, taki zabieg musiał się opłacić. Inna nazwa o bardzo humorystycznym zabarwieniu reprezentowana jest przez warszawską firmę „Jebudu” oferująca prace na wysokościach. Dzięki takiej nazwie z całą pewnością łatwiej jest wzbudzić sympatię u potencjalnego klienta.
• Wpadki językowe – Przy wyborze nazwy warto też zdecydować, czy w przyszłości planujemy rozwinąć swoją działalność również na rynek międzynarodowy. Jest to bardzo ważne, aby podjąć decyzję, jak nazwać firmę, ponieważ nie każda nazwa sprawdzi się w obcych językach. Dlatego tak ważna jest odpowiednia analiza danej nazwy i sprawdzenie jej uniwersalności. Mimo to, wpadki związane z brzmieniem nazw w innych języka są nadal dosyć popularne. Na przykład włoska firma kosmetyczna o nazwie Pupa Milano, która do dzisiaj niejednokrotnie budzi uśmiech na twarzach Polaków. Kolejną wstydliwą nazwą popisała się firma Ford, wypuszczając model samochodu Ford Pinto. Okazało się bowiem, że w Brazylii pinto oznacza męskie genitalia.
• A co z domenami? – Nie da się ukryć, że w obecnych realiach XXI wieku Internet, to podstawa i nieodłączny element właściwie w każdej branży. Adres strony internetowej powinien łatwo zapadać w pamięć, tak, aby wszyscy klienci z łatwością mogli odnaleźć daną firmę w sieci. Dlatego właśnie domena powinna być zbieżna z jej nazwą. Przy wyborze nazwy powinniśmy zatem sprawdzić, czy wolna będzie dla niej domena.
• Moda na slogany! – W ostatnim czasie slogany stały się niezwykle popularne. Są to chwytliwe zwroty, które bardzo łatwo zapamiętać oraz zidentyfikować z konkretną marką. O sloganach mówi się potocznie, że są to najsilniejsze zdania w reklamie. Wśród znanych sloganów możemy przytoczyć „Whiskas – Twój kot kupowałby Whiskas”, „Mc`Donalds – I`m lovin` it”, „Carlsberg – Probably the best beer in the world” lub z nieco bardziej kontrowersyjnych powszechnie znany „Media Markt – Nie dla idiotów!”.
Nazwa to bardzo ważny element marketingowy każdego przedsiębiorstwa. Dobrze dobrana z całą pewnością może pomóc odnieść sukces. Kreatywne nazwy często nadają pożądany rozgłos, jednak trzeba pamiętać o zachowaniu granicy dobrego smaku. Podsumowując, dobra nazwa może zdziałać cuda, więc warto, korzystając z powyższych wskazówek stworzyć tę najlepszą dla własnej firmy.