Z myślą o niepełnosprawnych – klawiatury i myszki komputerowe
Osoby niepełnosprawne wcale nie muszą być skazane na brak możliwości korzystania z komputera. Wręcz przeciwnie, inżynierowe cały czas pracują nad udoskonalaniem pracy osób niepełnosprawnych przy komputerze. Oto jakie nowości technologiczne są już dostępne na rynku.
Zacznijmy od myszki a raczej jej substytutów. Pro Joystick n-ABLER to doskonałe rozwiązanie dla osób mających trudności z poruszaniem nadgarstka. By móc poruszyć myszką, wystarczy dotyk opuszków palców. Gałka, dzięki temu że jest duża i ciężka, nie reaguje na przypadkowe drgania czy wstrząsy. Ponadto urządzenie posiada specjalny tryb, który maksymalnie ogranicza przekładanie drżenia rąk na ruch kursora. Jeśli użytkownik podczas pracy lub gry na komputerze zacznie mieć niekontrolowane ruchy dłonią, myszka nie odbierze tego jako właściwego poruszenia gałką.
Podobnie jak Pro Joystick, działa Pretorian n-ABLER Pro Trackball. Różnica polega na tym, że zamiast gałki, do dyspozycji użytkownika jest duża i ciężka kulka. Zasada użytkowania pozostaje taka sama.
Oprócz specjalnych myszek, na rynku dostępne są klawiatury dla osób niepełnosprawnych. Klawiatura Clevy to dokonały przykład nowoczesnego modelu do zadań specjalnych. Po pierwsze, klawisze są tutaj zdecydowanie większe niż w tradycyjnej klawiaturze (ok. 2 cm). To duże udogodnienie zwłaszcza dla osób zmagających się ze słabą koordynacją ruchową. Po drugie, model ten ma zaprogramowaną funkcję blokady klawiszy. Oznacza to, że nawet przy dłuższym przytrzymaniu konkretnego klawisza, znak zostanie zapisany tylko raz. I wreszcie rzecz niezwykle ważna – klawisze są pogrupowane kolorystycznie. To pozwala na lepszą koncentrację i kontrolę podczas pisania.
Równie przydatne są ramki BigKeys lub Clevy, które nakłada się na klawiaturę. Zadaniem ramki jest pomoc w precyzyjnym wyborze naciskanych klawiszy. Dzięki oddzieleniu od siebie wszystkich znaków, użytkownik mający problem z koordynacją ruchów nie naciska kilku klawiszy jednocześnie.
Katarzyna Bolesta