Cyfrowy Polsat przechodzi na system MPEG-4 w 2015 roku

System wyświetlania obrazu MPEG-2 dobiega końca. Dokładnie 31 maja 2015 roku Cyfrowy Polsat poinformował, że przechodzi na MPEG-4. Zmiana jest konieczna, gdyż system MPEG-2 był już nieefektywny, przestarzały oraz ograniczał możliwości rozwoju. Co przyniesie lepszego "czwórka"?

Po zmianie formatu na MPEG-4 obraz zyska znacznie na jakości. W tym standardzie znacznie łatwiej będzie wprowadzić kanały w rozdzielczości Full HD oraz wybiegając bardzo w przyszłość 4K. Warto więc pomyśleć poważnie nad telewizorami wyposażonymi w tuner o standardzie DVB-S2 MPEG-4 lub skorzystać z dekoderów oferowanych przez dostawcę telewizji.

Po Cyfrowym Polsacie, jednak w dłuższej perspektywie czasu swoje przejście na system MPEG-4 zapowiedziała platforma NC+. Jednak klienci tej platformy poczekają aż do 31 października 2016 roku.

Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia Cyfrowego Polsatu:

„Szanowni Państwo,

W związku ze zmieniającymi się standardami transmisji sygnału telewizyjnego, po przeanalizowaniu odpowiedzi na ankietę z dnia 11 czerwca 2014 r. podjęliśmy decyzję o odejściu od przestarzałego i nieefektywnego systemu kompresji MPEG-2 na rzecz dającego nowe możliwości i lepszą jakość sygnału standardu MPEG-4. Zmiana standardu kompresji z MPEG-2 na MPEG-4 planowana jest na 31 maja 2015 r.

Wszystkie moduły CAM i PROCAM, za pośrednictwem których odbieracie Państwo programy Telewizji POLSAT Sp. z o.o. są przystosowane do obsługi programów w standardzie MPEG-4. Część dekoderów, za pośrednictwem których odbieracie Państwo programy Telewizji Polsat Sp. z o.o. nie obsługuje tego standardu i zostaną one wymienione na koszt Telewizji POLSAT. Proces wymiany planujemy rozpocząć w styczniu 2015 r.”.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*