Czy rozdzielczość 4K to za mało?

Wszyscy doskonale pamiętamy, gdy na rynek wchodziło Full HD. Rozdzielczość i jakość obrazu powalała. Chwile później mieliśmy rozdzielczość 4K – czyli 3840×2160. Miało to być absolutne maksimum w osiągniętej rozdzielczości obrazu. Jednak wszystko wskazuje na to, że to jednak za mało. Jaka będzie następna rozdzielczość ekranu?

Japońska telewizja publiczna NHK zapowiedziała, że w temacie wysokiej rozdzielczości Ultra HD nie wszystko jeszcze zostało powiedziane. Podczas, gdy większość jest już zaopatrzona w telewizory Full HD, a nawet 4K Japończycy poszli krok dalej i zaprezentowali rozdzielczość dwa razy większa. Jest to 8K o rozdzielczości ekranu 7680×4320.

8K zostało zaprezentowane oficjalnie na targach NAB w Las Vegas. Ci co mieli okazję obejrzeć krótki 30 minutowy filmik opowiada o 8K w samych superlatywach. Głębia obrazu, ostrość oraz kolorystyka sprawiają, że obraz ogląda się praktycznie na żywo, jak by bez pośrednictwa ekranu.

Co to premiery 8K nie ma jeszcze dokładnej daty. Najpierw rynek musi nasycić się Ultra HD 4K, dopiero wówczas wejdzie lepsze 8K. Jednak czy do tego czasu nie powstanie coś innego?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*