Czy zastanawialiście się ile ludzi na świecie ma dostęp do internetu?

Gdy cofniemy się w czasie o kilkanaście lat wstecz przypomnimy sobie, że wówczas posiadanie internetu w domu było ogromnym przywilejem i luksusem. Sam pamiętam doskonale czasy, gdy internet w klasie miały dwie, może trzy osoby. Prędkość pozostawiała wiele do życzenia, ale liczył się fakt posiadania cyberprzestrzeni. Jak wygląda to w dzisiejszych czasach?

Zgodnie z szacunkami ONZ, liczba osób na świecie pod koniec 2014 roku, która posiada stały dostęp do internetu ma wynieść 3 mld. To około 40% osób całego świata. 2 mld z tych ludzi, to populacja krajów rozwijających się. Raport Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego twierdzi, że w Afryce, kontynencie gdzie internet nie dociera prawie w ogóle jego dostępność ma wzrosnąć z 10 do 20%. Obecnie cały czas prym wiedzie Europa, gdzie 75% ludzi posiada dostęp do sieci.

W Polsce pierwsze internetowe łącze analogowe zostało uruchomione 26 września 1990 r. i miało ono prędkość 9600 bit/sek. Jednak dostępny stał się on od 20 grudnia 1991 roku. W 1994 roku w internecie umieszczono stronę internetową rządu. W tym samym roku internet stał się dostępny dla każdego obywatela. Z ciekawostek można dopowiedzieć, że rok później w 1995 zadebiutował pierwszy portal internetowy autorstwa Polaków – była nim Wirtualna Polska. W latach 90tych internet w Polsce raczkował, a ludzie nie byli przekonani do tego. Obecnie z raportów Google wynika, że dostęp do internetu w Polsce ma aż 77% Polaków. Jest to bardzo dobry wynik.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*