Czy zdjęcie blokady sim-lock to nadal niezgodna z umową usługa?

Amerykański Kongres uchwalił nową ustawę dzięki, której użytkownik będzie mógł już całkowicie legalnie i bez żadnych konsekwencji zdjąć ze swojej komórki blokadę sim-lock. Przypomnijmy sobie jednak jak to było na początku ery komórek.

Blokada sim-lock jest to zabezpieczenie w telefonie komórkowym nakładana przez operatora danej sieci, by użytkownik nie mógł korzystać z innej karty SIM innego operatora. Blokada sim-lock była stosowana przez wszystkich polskich operatorów, która kolidowała z innymi kartami. Było to popularne zabezpieczenie operatora, tak aby klient był zmuszony korzystać tylko z jednej sieci.

W 2007 roku UOKiK w swoim raporcie o ochronie praw konsumentów napisał:

„Ustanowienie opłaty za usunięcie blokady jest dodatkową, nieusprawiedliwioną okolicznościami kontraktu sankcją i narusza dobre obyczaje oraz interesy ekonomiczne konsumentów (art. 385 1. § 1 k.c.)”

Nastąpił przełom w blokadach sim-lock. Od tego roku T-Mobile, Plus i Play dostosowały się do tego zapisu i podały do informacji ogółu, że na zakupione telefony w ich sieciach zdjęcie blokady sim-lock nawet w trakcie trwania umowy jest bezpłatne. Po za jedną siecią – Orange. W tej sieci nadal za zdjęcie blokady w trakcie trwania umowy lub po zakończeniu umowy musieliśmy zapłacić 77 zł.

Liczne skargi od konsumentów spowodowały że Sąd Apelacyjny z dnia 14 lutego 2011 podtrzymał decyzję o zniesieniu blokad sim-lock i uzasadnił to tak:

„Warunki umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych (…) nie mogą uniemożliwiać lub utrudniać abonentowi korzystania z prawa do zmiany dostawcy usług, a pobieranie opłaty utrudnia abonentowi korzystanie z prawa do zmiany dostawcy usług, co rażąco narusza jego interes i jest sprzeczne z dobrymi obyczajami.”

Jest to treść art. 57 ust. 5 ustawy o prawie telekomunikacyjnym.

Od tego czasu sieci Play, T-Mobile i Plus zdecydowanie zmieniły politykę i postanowiły, że na nowe telefony sprzedawane z umową nie będą zakładać blokad. Znacznie to ułatwiło przenoszenie numerów do innych sieci i wbrew pozorom poszerzyło wachlarz konkurencji na rynku.

Co z siecią Orange, która nadal pobiera opłatę? W tej sprawie postanowił zainterweniować u UOKiK poseł Przemysław Wipler składając wniosek o przeprowadzenie kontroli działań sieci Orange. Co z tego wyniknie? Będziemy informować na bieżąco.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*