Gry na dowód jak alkohol i papierosy!?

Tak jest Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się kontrolowania sprzedaży gier komputerowych. Czy PEGI stanie się prawomocne ?

Czym jest PEGI ?

Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier (Pan-European Game Information, PEGI) to system ratingu wiekowego stworzony w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Został on uruchomiony wiosną 2003 r. Ten jeden, nowy system zastąpił liczne krajowe systemy ratingu wiekowego i jest teraz stosowany w znacznej części Europy, a mianowicie w 30 krajach.

”Pegiinformation”
Jak to jest z PEGI?
Do tej pory znaczki PEGI stanowią jedynie sugestie dla konsumenta ostrzegającą o treściach zawartych w grze komputerowej np. (przemoc, wulgarny język, używki, dyskryminacja). Sprzedawca mógł ewentualnie zwrócić uwagę, że gra zawiera niewskazane treści dla młodego klienta lecz nie mógł odmówić mu sprzedaży.

Co się zmieni?
Uwagę pani profesor Ireny Ewy Lipowicz przyciągnęła wielka popularność gry w gangsterskim klimacie GTA V. Jak wiadomo jest ona pełna przemocy, wulgaryzmów, narkotyków, przestępstw i jest oznaczona znaczkiem PEGI18 mimo to bez problemu może ją kupić kilkuletnie dziecko. W otwartym liście(kliknij tutaj) do Ministra Gospodarki pani profesor Lipowicz domaga się by sprzedaż gier była prawnie kontrolowana (jak papierosy czy alkohol). W Wielkiej Brytanii już od roku kontroluje się sprzedaż wszelkich gier wideo a PEGI stało się tam obowiązkowym oznaczeniem. Sprzedawcy są zobligowani kontrolować kupujących, jeżeli jednak sprzedawca sprzeda grę nieodpowiedni obowiązek może zostać ukarany grzywną 5 tys funtów lub 6 lat pozbawienia wolności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*