Jak działa rezystor bezpiecznikowy?

Przy projektowaniu własnego układu elektronicznego zawierającego wartościowe elementy dobrze jest zapewnić im odpowiednie bezpieczeństwo. Podczas prototypowania łatwo o proste błędy, które mogą stać się przyczyną uszkodzenia takich komponentów. Wystarczy, że po podłączaniu zasilania przez delikatny element popłynie zbyt duży prąd i uszkodzi go – tego typu szkody są nieodwracalne. Wiąże się to zazwyczaj z koniecznością wymiany całego podzespołu. Na szczęście istnieją proste rozwiązania zapobiegające takim sytuacjom – jednym z nich jest zastosowanie w newralgicznych miejscach układu rezystora bezpiecznikowego.

Rezystor bezpiecznikowy – co to jest?

Rezystor bezpiecznikowy to komponent elektroniczny, który w pełni spełnia podstawową rolę opornika o konkretnej wartości, jednak poza tym pełni dodatkowo bardzo ważną funkcję ochronną. Oprócz określonej wartości rezystancji, posiada on również ustaloną maksymalną dopuszczalną wartość mocy przepływającego prądu. Jeżeli nie jest ona przekraczana, element zawsze i w każdym układzie będzie zachowywał się jak standardowy rezystor. Jego zadanie będzie polegało na ograniczaniu przepływającego prądu, zamieniając “przechwyconą” energię elektryczną w energię cieplną (rozgrzewając się). W przypadku, jeżeli graniczna wartość mocy zostanie przekroczona, rezystor bezpiecznikowy ulegnie przepaleniu i przerwie tym samym obwód oraz przepływ prądu w miejscu, w którym się znajdował. W ten sposób może ochronić wrażliwe elementy przed nieodwracalnym uszkodzeniem.

"nazwa_obrazka"

Dzięki szczególnej budowie i wynikającym z niej cechom, rezystor bezpiecznikowy nie stanie w płomieniach ani nie eksploduje. Rozwiązanie ma podobne działanie do tego, jakie oferują wkładki topnikowe, jednak różnica polega na dłuższym okresie czasu między przekroczeniem granicznej wartości mocy a przepaleniem elementu. Oznacza to, że prąd o zbyt wysokiej wartości mocy nigdy nie dotrze poza rezystor bezpiecznikowy, a ten ze względu na swoją budowę “przetrwa” dłuższy czas, zanim ulegnie zniszczeniu. Kliknij tutaj, by zobaczyć inne modele rezystorów. Rezystory bezpiecznikowe wytwarzane są z węgla. Najczęściej znajdują zastosowanie w zasilaczach oraz ładowarkach.

"nazwa_obrazka"

Czym kierować się przy wyborze rezystora bezpiecznikowego?

Podczas zakupu rezystorów bezpiecznikowych do małego projektu wykonywanego w domu warto zastosować zasadę ograniczonego zaufania i zakupić po kilka takich samych egzemplarzy. Pozwoli to na utrzymanie ciągłości pracy w razie przedwczesnego uszkodzenia jednego z nich. Podstawowe i najważniejsze parametry techniczne rezystorów bezpiecznikowych, które są oferowane na rynku elektronicznym, to:

sposób montażu – najpopularniejszy typ elementów dla początkujących elektroników to komponenty wykonane w technologii THT (przewlekanej). Nóżki bezpiecznika można w prosty sposób formować do pożądanych kształtów, aby z łatwością mogły trafić do odpowiednich otworów w płytce drukowanej lub na płytce uniwersalnej;

rezystancja znamionowa – najczęściej dostępne rezystory bezpiecznikowe posiadają rezystancję wahającą się między wartościami 10 mΩ do 10 kΩ;

moc znamionowa – graniczna wartość mocy prądu, po której przekroczeniu rezystor ulegnie uszkodzeniu. Najczęstsze wartości dla tego typu elementów to 0.5 W, 1 W oraz 2 W;

tolerancja – to parametr, który również jest istotny dla elektronika – świadczy o klasie dokładności komponentu.

Rezystory bezpiecznikowe o podobnej specyfikacji technicznej różnią się także ceną. Tutaj dobrze jest wybierać pośrednie rozwiązania: nie warto przepłacać, jednak najtańsze oporniki mogą okazać się mniej trwałe.

Źródło: Artykuł partnerski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*