Krótki poradnik na temat chłodzenia komputera

Kiedy komputerowi potrzebne jest chłodzenie? Po czym poznać, że procesor się przegrzewa? Do czego służy pasta termoprzewodząca i jak uporządkować wnętrze komputera, by zapobiec przegrzaniu podzespołów? Czym różni się chłodzenie powietrzem od chłodzenia cieczą? Jak chłodzone są laptopy?

Jeśli korzystamy z komputera dość intensywnie lub jeśli ma on już swoje lata, to warto zainteresować się tematem chłodzenia procesora. Gdy komputer nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur można odczuwać dyskomfort pracy z uwagi na głośną pracę wentylatora, ale to najmniejszy problem. Przegrzanie sprzętu może mieć liczne konsekwencje takie jak niestabilna praca systemu, obniżanie taktowania procesora, spadek wydajności, ale także poważniejsze, czyli uszkodzenie podzespołów. Jeśli zatem nasz komputer się przegrzewa, to warto zainwestować w porządny system chłodzenia.

Czy chłodzenie procesora jest potrzebne każdemu komputerowi?

Nie jest tak, że dodatkowo chłodzić trzeba każdy komputer. Jeśli używamy komputera do zwykłych czynności takich jak praca biurowa, przeglądanie internetu, granie w niezbyt wymagające gry, korzystanie z multimediów, to raczej nie musimy martwić się o chłodzenie. Jeżeli jednak wykorzystujemy sprzęt do wymagających gier, pracy z zaawansowanymi aplikacjami i programami (np. AutoCad, Photoshop, InDesign itp.) czy podkręcamy sprzęt, to wtedy na pewno dodatkowe chłodzenie CPU jest jak najbardziej wskazane.

Gdy intensywnie korzystamy z komputera, a dodatkowo służy nam przez parę lat, to fabrycznie zamontowane chłodzenie może okazać się niewystarczające. Oto kilka objawów wskazujących na to, że należy zainteresować się tematem dodatkowego chłodzenia procesora: głośna i częsta praca wentylatorów, niestabilna praca systemu operacyjnego, wysokie temperatury podzespołów, obniżanie taktowania procesora (tzw. throttling). Żeby sprawdzić jaką temperaturę osiąga procesor czy inne podzespoły, należy skorzystać z programów takich jak CoreTemp, GPU-Z, Everest czy aplikacje: Prime95, IntelBurnTest i Furmark.

Oprócz tego, że zbyt wysoką temperaturę może mieć CPU, to również przegrzewać mogą się karta graficzna, rdzeń i sekcja zasilania karty graficznej, sekcja zasilania na płycie głównej, chipset płyty głównej, zasilacz oraz twardy dysk.

Jeśli komputer się przegrzewa, warto zacząć od podstawowej czynności, czyli zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz obudowy poprzez wyczyszczenie jej z kurzu, który utrudnia pracę wentylatorów. Poniżej przedstawiamy inne sposoby na zapobieganie przegrzewaniu się komputera.

Pasta termoprzewodząca i organizacja wnętrza komputera

Innym dość prostym sposobem na zniwelowanie problemu przegrzewania jest wymiana starej pasty termoprzewodzącej, która po pewnym czasie zużywa się. Wymiany można dokonać samemu albo zlecić to w serwisie. Pasta ta wypełnia mikroszczeliny między procesorem a radiatorem i poprawia przewodzenie ciepła oraz zwiększa powierzchnię chłodzenia. Te tańsze (silikonowe) są gorsze niż droższe (na bazie metalu, ceramiki, diamentu itd.).

Pomocne może okazać się także zapewnienie przepływu powietrza we wnętrzu obudowy komputera. Wentylatory powinny być prawidłowo rozmieszczone (tj. wciągający na przedniej dolnej części obudowy, a wyrzucający na tylnej górnej ), a kable powinny być spięte (powietrze nie napotyka na opór).

Sposoby chłodzenia komputera

Istnieją 3 sposoby chłodzenia komputera: pasywny, za pomocą powietrza i cieczy. Pasywne chłodzenie to jedna z podstawowych metod polegająca na zamontowaniu radiatora, który odbiera wydzielane ciepło. Taki sposób sprawdza się w komputerach wykorzystywanych do codziennych czynności jak praca biurowa. Chłodzenie powietrzem polega na zamontowaniu wentylatora zasysającego ciepłe powietrze. Z kolei chłodzenie cieczą jest lepsze do chłodzenia podzespołów. Jest to najdroższa z metod, ale też najcichsza.

W przypadku wybrania chłodzenia powietrzem należy kupić wentylator do procesora, który najczęściej jest sprzedawany w zestawie razem z radiatorem. Warto zwrócić uwagę na średnicę, prędkość wentylatora oraz regulację obrotów. Im większa średnica, tym mniejsza prędkość działania wiatraka i cichsza praca. Im wyższa prędkość obrotowa, tym większa wydajność. Wiele modeli wentylatorów posiada regulację prędkości.

Chłodzenie wodne to najlepsze rozwiązanie, ale jednak dość rzadko stosowane ze względu na skomplikowany układ chłodzący, zajmujący dodatkowo dużo miejsca i dość wysoką cenę. Niewątpliwymi zaletami są z kolei energooszczędność i cicha praca. Z tych względów jest to sposób chłodzenia polecany przede wszystkim pasjonatom i graczom.

Zestaw do chłodzenia wodnego PC składa się z elementów takich jak: pompa odpowiadająca za przepływ cieczy przez układ, chłodziwo (płynu chłodzącego – może to być woda demineralizowana, ale także borygo czy inne płyny) chłodnica, w której zamontowane są wentylatory, blok wodny odbierający ciepło, zbiornik wyrównawczy zapobiegający powstawaniu zapowietrzeń i węże łączące układ w całość.

Sposób działania chłodzenia wodnego jest następujący. Montowany na procesorze (albo innym podzespole) blok wodny odbiera ciepło, przekazując je do cieczy, która przepływa przez węże. Tak ogrzana ciecz następnie przechodzi co chłodnicy, gdzie poprzez wentylatory ma miejsce wymiana ciepła między cieczą a powietrzem. Następnie już schłodzona ciecz wraca do bloku chłodzącego. W ruch ciecz jest wprawiana przez pompę.

Chłodzenie laptopów

W przypadku laptopów możliwe jest jedynie dość regularne czyszczenie z kurzu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także podkładka chłodząca. Jest to propozycja dla tych, którym nie przeszkadzają elementy znajdujące się poza komputerem. Większość modeli ma dość głośne wentylatory. Jednak dostępne są także mniej wydajne, ale za to bezgłośne podkładki zawierające kryształ, który zmienia stan skupienia na ciekły. Niektóre takie podkładki mogą służyć także jako etui na laptop.

Systemy chłodzące można kupić w sklepie: www.redcoon.pl/c02210000-Komponenty-PC .

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*