Najmniejszy i najbardziej pojemny dysk świata

Wyobraźcie sobie dysk wielkości znaczka pocztowego na którym zmieszczą się wszystkie książki napisane w całej historii ludzkości…Tak, to już nie fikcja ale fakt bowiem naukowcom z Kavli Institute of Nanoscience to się udało.

Naukowcy opracowali dysk o pojemności bagatela 1 kB gdzie każdy z 8000 bitów reprezentowany jest przez pojedynczy atom chloru. W ten sposób udało im się osiągnąć gęstość spakowania danych 500 Tb na cal kwadratowy. Oznacza to, że ich super dysk może pomieścić aż 500 razy więcej danych niż dyski z jakimi dotychczas mieliśmy możliwość się spotkać.

"dysk

Do zapisu i odczytu danych, badacze wykorzystali skaningowy mikroskop tunelowy tzw. STM, który wykorzystuje ostrą metalową igłę do skanowania powierzchni materiału atom po atomie. Mikroskop ten pozwala na obrazowanie i przesuwanie pojedynczych atomów.

Oczywiście wszystko to udało się uzyskać w czysto laboratoryjnych warunkach z wykorzystaniem próżni. Mini więc jeszcze jakiś czas nim ludzkość będzie mogła wykorzystywać takie nośniki w codziennym życiu

Mokka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*