O2 kupuje Wirtualną Polskę!

Co ciekawe jeszcze dzień przed ogłoszeniem tej nowiny Orange dementowało wszystkie plotki o sprzedaży. Niemniej informacja ta oznacza, że po zakończeniu transakcji powstanie największy portal w Polsce i Onet będzie miał poważnego konkurenta. Mówią to także liczby. Grupa o2 w zeszłym roku zanotowała ponad 13 milionów użytkowników, a WP – 11,5 miliona, która ponadto wypracowała przychód w wysokości 175 milionów zł.

"wp"

Fundusz private equity Innova Capital sfinalizuje zakup na początku przyszłego roku i od tego momentu zacznie się tworzenie nowego lidera wśród portali horyzontalnych w naszym kraju pod nazwą Grupa Wirtualna Polska.
Innova Capital najprawdopodobniej ma w planach kolejne przejęcia, o czym z resztą otwarcie mówi członek funduszu – Krzysztof Krawczyk:

Wierzymy, że dzięki połączeniu o2 i Wirtualnej Polski stworzymy gracza numer jeden w Polsce. Obserwujemy rynek internetowy nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie. Będziemy szukać kolejnych możliwości akwizycyjnych, również w obszarach wykraczających poza to, co oba portale robiły do tej pory

Kwota przejęcia opiewa na 375 milionów zł, czyli odrobinę więcej na ile został wyceniony portal przez analityków (320 milionów). Grupa Orange, która do tej pory była właścicielem Wirtualnej Polski sprzedała wszystkie akcje po cenie nominalnej 4 zł.

Zależało nam na tym, by wybrać partnera oferującego nie tylko najlepsze warunki transakcji, ale też gwarantującego rozwój Wirtualnej Polski. Wybraliśmy fundusz private equity Innova Capital, który finansuje przejęcie WP i połączenie jej z Grupą O2. Powstanie firma, która zostanie liderem w segmencie portali horyzontalnych w Polsce. Jestem więc spokojny o przyszłość Wirtualnej Polski – powiedział Bruno Duthoit, prezes Orange Polska.

Sfinalizowanie transakcji planowanie jest na pierwszy kwartał przyszłego roku, jednak potrzebna jest do tego zgoda UOKIK.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*