Pierwsza transmisja sygnału 4K w Europie w technologii HbbTV

W dniach od 6 do 9 października 2014 roku podczas 41. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE 2014 w Łodzi pierwszy raz w Europie odbyła się transmisja sygnału 4K. TVP oraz firma LG przy wspólnej współpracy przy użyciu technologii HbbTV transmitowali sygnał Ultra HD 4K z zastosowaniem kodowania H.265 (HEVC).

Na samym początku wypadałoby przybliżyć trochę termin HbbTV. Jest to nowoczesna telewizja hybrydowa, która łączy ze sobą tradycyjną emisję sygnałów telewizyjnych z multimedialnymi treściami dostarczanymi za pomocą szerokopasmowego łącza do internetu.

TVP dokonał tej transmisji przy wykorzystaniu telewizorów LG z najnowszej linii Ultra HD 4K z wbudowanym kodekiem H.265 (HEVC). Ten standard pozwala na dwukrotnie lepszą transmisję UHD przy zastosowaniu standardowych łączy internetowych. Przy zastosowaniu telewizji hybrydowej TVP widzom umożliwia się dostęp do różnych innych treści na życzenie takich jak: pogody, wiadomości sportowych, serwisów informacyjnych, biblioteki VoD, a także do komunikatów Regionalnego Systemu Ostrzegania.

Nowy kodek HEVC H.265 (High Efficiency Video Coding) pozwala na wyświetlanie obrazu video o rozdzielczości 8K UHD (8192×4320 pikseli).

Cieszy na pewno fakt, że dokonała tego nasza rodzima telewizja, dlatego tym bardziej można być z tego dumnym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*