Wiesz o nich mało a grają w nie miliony ludzi.
Niezależną grą komputerową nazywamy produkt stworzony przez mały zespół lub jedną osobę bez finansowego wsparcia wydawców gier. Takie produkcje charakteryzują się mniejszą rozbudową niż gry na które są przeznaczane setki tysięcy lub miliony dolarów lecz twórcy nie są ograniczani przez wydawców tematem powstającej gry. Chciałbym przedstawić kilka tytułów w które sam się zagłębiłem na ładnych kilka godzin.
1. Minecraft
Najpopularniejsza z gier tego typu. Przed nami teoretycznie nieograniczony świat stworzony z klocków. Jedyną granicą w tej produkcji jest nasza wyobraźnia możemy pływać w morzu, wchodzić na najwyższe góry, kopać w głąb ziemi aż osiągniemy granice poniżej której się nie przekopiemy, możemy tworzyć własny dom, sadzić różnego rodzaju rośliny, tworzyć narzędzia mające trwałość zależnie od materiału z którego je stworzymy, ogrom opcji i możliwości craftowania. Minecraft jest również najszybciej rozwijającą się grą niezależną co pewien czas mamy aktualizację które pozwalają nam na tworzenie nowych rzeczy lub hodowanie nowych zwierzątek. Producenci w studiu Mojang dali nam również produkt który nie ogranicza nas do gry samemu mamy też opcję gry przez internet lub przy użyciu programu Hamachi. Jeżeli bawiliście się kiedyś klockami lego to jak najbardziej polecam tą produkcję poświęcając tej grze odrobinę więcej czasu możemy tworzyć rzeczy które tkwią nam głęboko w wyobraźni.
2. FTL – Faster Than Light
Na początku gry wybieramy swój statek kosmiczny i dobieramy do niego załogę i po chwili jesteśmy gotowi do naszej pierwszej podróży przez nie znane obszary kosmosu. Gra polega na dotarciu do naszego domu (w tym przypadku naszego układu słonecznego) by pokonać panujących w galaktyce Rebeliantów. W trakcie naszej podróży możemy napotkać różne rasy stworów mających pokojowe nastawienie lub wręcz przeciwnie, napotkać możemy też statki gwiezdnych piratów i bezzałogowe sondy. Podróż nasza też nie jest wszędzie usłana różami jeżeli chodzi o układy słoneczne w jakie wlatujemy naszym wahadłowcem możemy natrafić na różnego rodzaju mgławice, pasy asteroid oraz układy w których słońca są kilka godzin od eksplozji, jak idzie się domyślić każda z napotkanych przez nas przeszkód może nawet spowodować że skończymy przedwcześnie grę. Uzbrojenie, dodatkowe pancerze do statku, kolejnych członków załogi możemy kupić u międzygalaktycznych kupców których też spotykamy na naszej kosmicznej ścieżce. Osobiście z takiego rodzaju grą nie spotkałem się nigdy wcześniej zadziwia prostotą a jednocześnie grywalnością tytuł który bez żadnych ogródek można polecić.
3. World of Goo
Gra stworzona przez dwóch byłych programistów Electronic Arts a konkretnie Kyle Gabler i Ron Carmel. World of Goo jest grą logiczną w której na każdym nowym poziomie otrzymujemy określoną ilość kulek zwanych "glutami" które musimy doprowadzić do rury pneumatycznej aby uratować jak największą ich ilość. Gra mogłaby się wydawać łatwa ale musimy również pamiętać o prawach fizyki konkretnie chodzi o grawitację. Tworzenie zbyt wysokich wierz które będą mało stabilne również skończy się ich zawaleniem. Goo została podzielona na 4 rozdziały i epilog w każdym rozdziale mamy kilka poziomów, mamy też poziom specjalny "Światowa Korporacja Glut" w której możemy stworzyć jak największą wierzę i przy pomocy połączenia internetowego porównać ją z osiągnięciami innych graczy.
4. Limbo
Gra platformowo-logiczna niezależnego duńskiego studia Playdead. Gra została wydana w 2010 roku początkowo tylko na Xbox 360 w usłudze Xbox Live Arcade, jednak rok później producent stworzył porty na PlayStation 3 w usłudze PlayStation Network i na komputery osobiste w usłudze Steam. Limbo jest dwuwymiarową grą platformową, zawierającą system fizyki, który reguluje zachowanie środowiska i postaci. Gracz kieruje bezimiennego chłopca przez niebezpieczny świat pełen niespodzianek, chłopak ma na celu odnalezienie swojej siostry. Zagadki które spotykamy w grze są w taki sposób skonstruowane aby główny bohater zginął przed znalezieniem rozwiązania. Playdead nazwał styl rozgrywki jako „próby i śmierci”.
5. Braid
Kolejna gra logiczno-platformowa na naszej liście wydana przez Jonathana Blowa. Pierwsza odsłona tej gry była dostępna tylko na platformie XBox od dnia 6 sierpnia 2008 roku a wersja na PC ukazała się 10 kwietnia 2009r. W grze jesteśmy chłopakiem o imieniu Tim i poszukujemy swojej księżniczki, znane i oklepane ale w tym przypadku na swojej drodze znajdujemy fragmenty tekstów które dają nam motywację do dalszych poszukiwań. Funkcją gry która odróżnia nią od innych tytułów tego typu jest możliwość manipulacji czasem. Fabułę poznajemy dzięki zbieraniu fragmentów puzzli.
Przedstawiłem wam pięć propozycji gier tworzonych przez ludzi takich jak my. Odrobina nakładu finansowego, trochę czasu, znajomość programowania i kolega który zna się na rysowaniu i na obróbce w programach graficznych i możemy stworzyć tytuł który ma możliwość konkurowania z tymi produkcjami. W wymienione w tym artykule gry grałem osobiście w żadnej nie doszedłem do samego końca gry w każdej zawsze czegoś brakuje, nie mówię tu rzecz jasna o Minecraft w którego można grać latami i jeszcze nie mieć wszystkiego odkrytego albo zawsze można swój domek lub budowlę ulepszyć. Rynek gier niezależnych jest po prostu ogromy co chwile zalewa nas nowymi grami od twórców którzy już osiągnęli sukces i od tych co ten sukces chcą osiągnąć. Więc nie masz pomysłu by zarobić ? Dzwoń do kolegów, wpadnijcie na pomysł i znajdźcie się w następnym tego typu zestawieniu.