Wpływ aranżacji biura na efektywność pracowników oraz jego odbiór przez klientów

Biuro niewątpliwie stanowi reprezentatywną część firmy. Często określane nawet jako wizytówka przedsiębiorstwa. Służy budowaniu marki i wzrostowi atrakcyjności firmy.

„Jeśli firma promuje się jako uporządkowana, postępowa i nowoczesna, ale jej biuro jest zabałaganione, to traci ona wiarygodność, ponieważ klient zauważa dysonans między głoszonymi wartościami a rzeczywistością” – podkreśla w rozmowie z serwisem infoWire.pl Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. marketingu i handlu oraz członek zarządu firmy Mikomax Smart Office.

Sukces firmy zależy od wielu czynników. Jednak aspekt wizualny staje się coraz bardziej znaczący i kluczowy, głównie do rozwoju oraz prestiżu firmy. Ciągle poszukujemy nowych możliwości zainicjowania z klientem dialogu werbalnego i wizualnego jednocześnie. Na pomoc przychodzą specjaliści w dziedzinie komunikacji wizualnej, projektanci, architekci i psychologowie. Świat biznesu stawia wysoką poprzeczkę komunikacji wizualnej.

Kolorystyka

Barwy, które zastosujemy w przestrzeni biurowej mają duży wpływ na samopoczucie oraz efektywność pracy, np.:

-kolor pomarańczowy; posiada właściwości poprawiające nastrój oraz pewność siebie. Pracownicy biur w kolorze pomarańczowym są odbierani jako osoby pogodne, odważne, zorganizowane oraz zdecydowane. Idealnie sprawdzi się ten kolor dla biur architektów, inżynierów, czy projektantów.

-kolor żółty; poprawia koncentrację, pamięć, sprzyja logicznemu myśleniu, a także inspiruje i stymuluje staranność. Świetnie sprawdzi się w biurach handlowców, sprzedawców i doradców.

-kolor czerwony; niewątpliwie dodaje energii oraz stymuluje do działania. Pracownicy biura w tym kolorze będą odbierani przez klienta jako odważni, pewni siebie, energiczni i ambitni. Polecany dla biur polityków, specjalistów od reklamy, menedżerów.

-kolor niebieski; głównie kojarzy się z duchowością, harmonią i spokojem. Wpływa na poprawę spostrzegawczości, kreatywności oraz łagodzi stres. Kolor dla poradni psychologicznych, terapeutycznych, czy miejsc kultu religijnego.

Należy jednak pamiętać o umiarze, w przeciwnym razie, nadmiar nie tylko zaszkodzi na wizualny odbiór, ale także w destruktywny sposób na efektywność działania pracowników.

Przestrzeń

Odpowiednie miejsce pracy powinno być zaprojektowanie indywidualnie do potrzeb branży, pracownika i modelu pracy jaką wykonuje. Minimalna przestrzeń biura w świetle przepisów prawa przypadająca na jednego pracownika to 13m³ wolnej objętości pomieszczenia oraz 2m² wolnej powierzchni podłogi. Należy także zadbać o komfortową przestrzeń przejść (0,6-1m) oraz uwzględnić potrzeby osób niepełnosprawnych. Wysokość pomieszczenia natomiast powinna wynosić 3m.

Technologie

Nieodłącznym elementem wyposażenia biura jest oczywiście instalacja i sprzęt elektroniczny. Podczas projektowania należy zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie sieci teleinformatycznej. Niedostateczna ilość gniazdek elektrycznych, łączy internetowych, czy rozciągające się po podłodze przewody są nie tylko uciążliwe dla pracowników, ale także niebezpieczne. Obiekty techniczne powinny spełniać wymagania ergonomiczne (antropometryczne, psychologiczne, fizjologiczne i higieniczne). Właściwy poziom oświetlenia należy dostosować tak, aby cała przestrzeń biura była równomiernie oświetlona. Istotne jest także natężenie światła. Źródło barwy należy dobrać do charakteru pracy, im cieplejsza barwa (3000K) tym bardziej kameralny, przyjemny efekt. Jeśli natomiast zależy nam na stylistyce industrialnej, technicznej, chłodna barwa (4000K) oświetlenia nam to zapewni.

Najodpowiedniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest konsultacja z osobą specjalizującą się w dziedzinie projektowania biur oraz przede wszystkim konsultacje z pracownikami danego biura, które mają na celu stworzenie integralnego modelu biura. Odpowiednio zaprojektowane biuro pozwala pracownikowi na spełnianie ambicji oraz pełne zadowolenie, a to klucz do sukcesu firmy.

Patrycja Walczak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*