667 tysięcy dolarów grzywny dla Apple !

Apple pomimo sprzedania prawa do dystrybucji trzem operatorom na Tajwanie wymuszało od nich wyższe ceny za swoje telefony oraz płatności mobilne. Firma Apple została za to ukarana 20 mln Nowych Dolarów Tajwańskich a więc 667 tysiącami dolarów amerykańskich za złamanie prawa do wolności handlowej poprzez wymuszanie wyższych cen.
Tajwańska Komisja Handlu oświadczyła, że pomimo umów dystrybucyjnych tajwańscy operatorzy przedstawili swoje plany cenowe produktów i rzadko kiedy były one akceptowe ze strony Apple bez wymuszania podwyżek cenowych.

Komisja oskarżyła więc firmę z Cupertino o ograniczenie konkurencyjności poprzez ustalanie z góry cen iphonów i zabieranie wolności operatorom, którzy sami powinni decydować o cenach w zależności od ich sytuacji na rynku.
Apple może się odwołać od tej decyzji. Może również zostać ukarane po raz drugi karą 1.6 mln(USD) jeśli nie zaprzestanie swoich działań.

Patrząc na ceny iPhonów nie jest to jedyne państwo gdzie tak postępują, więc urzędy antymonopolowe do dzieła o ile nie pękacie przed gigantem !
Zdaniem wielu (w tym również i moim) Apple od dawna zarabia na patentach taki model zarabiania pieniędzy wymyślił niejaki Steve Jobs (któremu daleko było do świętości a wielu czci go jak bóstwo). Ludzie wierzą, że Apple wymyśliło wszystko gdy w telefonie pojawi się jakaś nowa funkcja ludzie tego nie dostrzegą dopóki nie pojawi się w iphonie !

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*