Czym jest Malware i jak się przed nim chronić ?
W dobie powszechnego dostępu do Internetu coraz łatwiej natknąć się na tzn. malware. W tym krótkim, acz rzeczowym wpisie dowiesz się czym tak naprawdę jest malware i jak się przed nim chronić.
Malware to nic innego jak złośliwy kod napisany czy to dla żartu, czy też przez hackerów.
W jakim celu powstaje malware?
Odpowiedź jest prosta i jasna: aby utrudnić życie przeciętnemu Kowalskiemu bądź też w skrajnych przypadkach ukraść jego poufne dane, jak numery kart kredytowych, kompromitujące fakty czy też niewygodne zdjęcia.
Jakie są rodzaje malware?
Spywere – program szpiegujący mający za zadanie śledzić działania zainfekowanego stanowiska. Mowa tu między innymi o przesyłaniu aktywności z klawiatury oraz wszystkim tym co jest dla nas cenne. Informacje zdobyte przez program szpiegujący trafiają na serwer twórcy i są sprzedawane reklamodawcom bądź innym twórcom malware za astronomiczne kwoty.
Popup – stosunkowo niegroźne acz wyjątkowo irytujące zagrożenie, polegające na wyświetlaniu reklam w systemie po zainfekowaniu. Popup używany jest też przy tak zwanych agresywnych reklamach stosowanych coraz częściej w serwisach www.
Ransomware – najgroźniejsze z obecnie dostępnych metod infekcji komputera. Po infekcji ransomware, komputer zostaje całkowicie zablokowany, a znajdujące się na nim dane zostają zaszyfrowane i jedyną możliwością ich odzyskania jest zapłacenie okupu jego twórcom.
Exploit – to nic innego jak wykorzystanie luki w nieaktualnej wersji oprogramowania a następnie ciche wstrzyknięcie złośliwego kodu za plecami użytkownika.
Rogue – to złośliwy program podszywający się pod antywirus.
Rootkit – to program wnikający bezpośrednio do jądra systemu operacyjnego a następne patchujący procesy i usługi systemowe. Zagrożenie to bardzo trudno usunąć, a po nieudanej próbie system nadaję się już tylko do reinstalacji bądź przywrócenia.
PUP (Potentially Unwanted Program) – to właśnie plaga naszych czasów, stosowane jest zazwyczaj w instalatorach zwykłych programów. Dlaczego na siłę wciska się nam dodatkowy niechciany program? Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
Strony phishingowe – podszywające się pod Facebook, PayPal, banki jak PKO, BGŻ i tym podobne. Jeśli jesteś na którejś z wymienionych, zwróć uwagę by w pasku adresu widniał symbol https z tak zwaną kłódką oraz certyfikat właściciela strony banku czy tez Facebook’a. Jeśli ich tam nie ma uciekaj czym prędzej.
Oto kilka cennych i prostych porad jak chronić się przed Malware
1. Unikaj klikania w co popadnie, gdzie popadnie
2. Nie otwieraj programów o małej wadze typu 100 KB
3. Zwracaj uwagę na podejrzanie wyglądający plik np. you_win.exe, 123.exe, itp.
4. Stosuj pakiety antywirusowe np. 360 Total Security (z silnikami Avira i BitDefender), Avast, Avira, Bitdefender, Eset, Comodo
5. Stosuj dodatkowy skaner na żądanie np. Hitman Pro, MalwareBytes, Kaspersky TDSKiler
6. Stosuj wtyczki poprawiające bezpieczeństwo WOT WAB OF TRUST dla Firefox i Chrome oraz Avira Browsr safety Firefox i Chrome
7. Nie otwieraj podejrzanych załączników w e-mailach
8. Nie zapominaj o robieniu regularnego backupu danych
9. Aktualizacja systemu operacyjnego i oprogramowania to klucz do zwiększenia bezpieczeństwa
Tych kilka prostych i skutecznych porad pozwoli w znacznym stopniu ustrzec nas przed atakami złośliwego oprogramowania.
WhillD