Jak dbać o laptopa, by jak najdłużej służył?
Osoby pracujące z domu, jak też przedsiębiorcy odbywający częste podróże zwykli traktować laptop jako narzędzie pracy. Nie przywiązują oni zbytniej uwagi do jego konserwacji oraz ewentualnych napraw, co z kolei sprawia, że po kilku latach zaopatrzyć się oni muszą w nowy sprzęt, jako że okazuje się, że ich obecna maszyna uległa awarii, natomiast koszt usunięcia usterki przekracza cenę nowego laptopa
Zdają się oni zapominać, iż o swoje narzędzie pracy wystarczy odpowiednio zadbać, aby służyło ono przez długie lata…i to bez konieczności przeznaczania na jego konserwację nadmiernych środków finansowych.
W świecie informatyków istnieje wiele zasad dotyczących właściwego użytkowania komputerów przenośnych. Najistotniejsza z nich mówi, iż powinniśmy za wszelką cenę unikać sytuacji, w której laptop przez długi okres czasu pracuje w bardzo wysokiej temperaturze. Może to bowiem doprowadzić do przegrzania się tak kluczowych komponentów urządzenia jak procesor, karta graficzna, czy pamięć RAM. Eksperci z krakowskiego serwisu laptopów oklaptop.pl podkreślają, że nowoczesne laptopy przystosowane są do krótkich okresów podniesionej temperatury, spowodowanej pracą sprzętu pod dużym obciążeniem. Jeżeli jednak nasz laptop przeładowywany jest ilością wykonywanych operacji codziennie i pracuje w takim stanie przez co najmniej kilka godzin, wysoce prawdopodobne jest, że w pewnym momencie odmówi on dalszej współpracy. Aby uniknąć takiej sytuacji, po okresie wytężonej pracy na naszej maszynie wyłączmy ją na pół godziny i pozwólmy komponentom znajdującym się w jego środku odpowiednio się wychłodzić. Jeżeli nie jest to możliwe, a komputer jest nam potrzebny niemalże przez cały czas, doskonałym rozwiązaniem okazać się może zakup podkładki chłodzącej, która to zadba o dodatkową wentylację podzespołów naszego narzędzia pracy.
Kolejnymi zagrożeniami dla naszego laptopa, które to są w stanie zauważalnie ograniczyć jego żywotność są kurz oraz wszelkiego rodzaju płyny. Drobinki pyłu nagromadzone we wnętrzu urządzenia mogą zaburzać odpowiedni przepływ powietrza, co z kolei poskutkuje znacznie szybszym nagrzewaniem się wnętrza urządzenia. Równie szkodliwa dla sprzętu jest nadmierna wilgotność powietrza oraz płyny, które mogą przypadkiem wylać się na klawiaturę. Niewielkimi kanalikami mogą one bowiem przedostać się do podzespołów wewnętrznych, nieodwracalnie je uszkadzając.
Poza konserwacją zewnętrzną, nie zapominajmy także o regularnej defragmentacji dysku twardego, skanowaniu laptopa w poszukiwaniu wirusów oraz analizie obecności niechcianego oprogramowania, które to poczynić może równie dużo szkód co zaniedbania mechaniczne. Warto także co kilka lat przeinstalować system operacyjny. W sytuacji, gdy nasz laptop nie będzie nadmiernie przeładowany danymi, z całą pewnością będzie on działał szybciej i sprawniej, co z kolei odbije się pozytywnie na komforcie pracy. Jeżeli nie chcemy uszkodzić naszego narzędzia pracy, zalecane jest oddanie go w raz na kilka miesięcy w ręce doświadczonego informatyka, który to zidentyfikuje najistotniejsze bolączki oraz niezwłocznie je usunie.