Kilka faktów o monitoringu floty w przedsiębiorstwie
Coraz więcej firm i przedsiębiorstw decyduje się na korzystanie z systemów telematycznych, ponieważ zaczynają zdawać sobie sprawę z korzyści jakie one za sobą niosą. Telematyka to takie rozwiązania telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne, które są dostosowane do potrzeb firmy i są zintegrowane z obsługiwanymi systemami.
W przypadku przedsiębiorstwa transportowego chodzi o szereg powiązanych ze sobą systemów pomiarowych, które pozwalają na obniżenie kosztów obsługi floty samochodowej oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drogach. Systemy telematyczne operują informacjami, to znaczy, że je pozyskują, przetwarzają, dystrybuują i transmitują oraz wykorzystują do rożnych procesów decyzyjnych. Im więcej aut we flocie firmowej, tym większe koszty utrzymania. Dlatego rośnie zainteresowanie wśród przedsiębiorstw, które szukają skutecznych i profesjonalnych systemów do monitorowania oraz zarządzania flotą.
Od ponad 15 lat firma Finder S.A zajmuje się wspieraniem biznesu w zarządzaniu i optymalizacji pracy floty samochodów służbowych, oferując pełne wsparcie na każdym etapie. Cel jest jeden – zmniejszyć zużycie paliwa, ograniczyć koszty utrzymania pojazdów, przyśpieszyć dostawy oraz trasy pokonywane przez pracowników. Każda firma czerpie korzyści z wprowadzenia usług telematycznych, bez względu na to iloma samochodami dysponuje.
Statystyki wskazują, że do największych nadużyć dochodzi w średnich przedsiębiorstwach, dlatego to one powinny się szczególnie zainteresować monitoringiem floty. Żeby system prawidłowo pracował, niezbędne jest zainstalowanie w pojeździe urządzenia GPS, które będzie gromadziło dane o jego aktualnym położeniu oraz szczegółowe parametry pojazdu, takie jak prędkość oraz wysokość obrotów. Sieć GSM/GPRS umożliwia przesyłanie danych do serwera monitoringu, po czym są one konwertowane na raporty. Pozyskane informacje umożliwiają analizę każdego pojazdu, dzięki danym o zbędnym zużyciu paliwa, czy zbyt agresywnej jeździe.
Bardzo istotną kwestią jest to, że firmy mogą takie raporty przedstawić w Urzędzie Skarbowym i odliczyć nawet 100% podatku VAT od auta służbowego. Niektórzy ubezpieczyciele również honorują takie rozwiązania, co gwarantuje niższe składki. Warto poruszyć jeszcze temat legalność monitoringu GPS w pojazdach służbowych. Przepisy prawa jasno regulują tę kwestię, wyjaśniając, że pracodawca ma prawo zainstalować monitoring GPS w samochodzie, ale ma jednocześnie obowiązek poinformować o tym pracownika, który będzie z niego korzystał. Dodatkowo musi wyjaśnić pracownikowi cel zbierania danych, nie ma mowy tutaj o inwigilacji pracowników oraz bezprawnego podglądactwa, które jest zabronione literą prawa.
Monitoring floty w przedsiębiorstwie to nie tylko lokalizacja floty, ale również szczegółowe informacje z zakresu eksploatacji. Usługi telematyczne są bardzo pomocne z punku widzenia logistyki, jak i ze względu na bezpieczeństwo pracowników, dlatego stają się coraz popularniejszą usługą na polskim rynku motoryzacyjnym.