Międzynarodowy Dzień Internauty – 25 lat Internetu

Dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Internauty. Globalna sieć również w tym roku obchodzi swoje 25-te urodziny, gdyż to właśnie w sierpniu 1991 roku brytyjski fizyk Tim Berners-Lee zaprezentował szerszej publiczności pierwszą w historii stronę Internetową.

Choć strona została zaprezentowana 20 grudnia 1990 roku w CERN-ie (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) to właśnie jej upublicznienie w ogólnoświatowej sieci internetowej (World Wide Web) uważane jest za początek sieci, którą w znacznie zmienionej formie znamy dzisiaj. Początkowo, który początkowo miał ułatwić współpracę w CERN-ie okazał się przełomowym, globalnym sukcesem.

Funkcje stworzonej ówcześnie strony były ograniczone, gdyż miała ona wówczas postać jedynie tekstową. Dopiero dwa lata później została stworzona graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic, której współtwórcą był Marc Andreessen z University of Illnois, późniejszy założyciel firmy Netscape. Przeglądarka, oprócz standardowego udostępniania stron WWW, umożliwiała przesyłanie danych bezpiecznym połączeniem szyfrowanym.

Kluczowym momentem, za sprawą którego Internet dynamicznie się rozwinął, było udostępnienie przez CERN w 1993 r., bezpłatnie stworzonego projektu World Wide Web (WWW), co przyśpieszyło znacznie rozwój Internetu, a siecią zainteresowało się wielu inwestorów i naukowców.

W Polsce za symboliczny początek Internetu przyjmuje się dzień 17 sierpnia 1991 roku. Wówczas Rafał Pietrak z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wysłał pierwszego e-maila do Kopenhagi.

Przez te lata Internet bardzo się zmienił, przenikając do niemal każdej dziedziny życia. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Po 25-ciu latach stajemy na skraju wielkiego przełomu, nadchodzi Internet Rzeczy (Internet of Things, IoT), za sprawą którego do sieci podłączonych jest coraz więcej urządzeń, już nie tylko komputery, smartfony, tablety i telewizory lecz również zegarki, samochody, a nawet pralki. Tempo rozwoju globalnej sieci jest tak duże, że nawet najwięksi wizjonerzy nie pokuszą się o prognozy co nas może czekać za kolejne 25-lat.

Mokka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*