Wyzwania back-end developer’a i front-end developer’a
Nowe technologie informatyczne wymuszają zmiany na rynku pracy branży IT. Znajomość i kompetentna obsługa nowych i ewoluujących technologi wymusiła rozgraniczenie kompetencji dotychczasowych webmasterów.
W ten sposób na rynku pracy pojawiły się dwa nowe stanowiska: front-end developer i back-end developer.
Jeden specjalista nie jest już w stanie ogarnąć całości projektów. Zwłaszcza w dużych poważnych firmach. Mniejsi gracze ciągle łudzą się w cudowne połączenie front-back-end developera. Jest to twór ciężko osiągalny ze względu na niezwykły dynamizm obszaru frontendu. Frond-end developer jest odpowiedzialny za opracowanie witryny od strony wizualnej. Szybki rozwój HTML i CSS, a przede wszystkim mnogość bibliotek i narzędzi do języka programowania JavaScript wymagają na specjalistach frontendu ciągłe przyswajanie i wdrażanie w życie nowych możliwości. Nieustające nowości i uaktualnienia specyfikacji przeglądarek to kolejne wyzwania front-end developerów.
Back-end developer jest odpowiedzialny za kod (oprogramowanie) powstającej strony. Odpowiada za techniczną funkcjonalność systemu. Sprawuje nadzór nad serwisowaniem zaplecza oraz zapewnia bezpieczeństwo systemu i czuwa nad rozwojem zastosowanych rozwiązań. Jest głową projekt i spina go w całość. Back-end developer na co dzień korzysta w ramach swoich działań z różnorodnych języków programowania m. in. HTML, CSS i JavaScript. Sprawnie porusza się po frameworkach: Zend Framework, Symphony2, Phalcon, CodeIgniter oraz wzorcach projektowych i architektonicznych (MVC).
Obszar backendu jest niezwykle złożony, choć wprowadzenie w ostatnich latach słów kluczowych async/await umożliwiło wiele racjonalnych rozwiązań oraz wykorzystanie wzorców projektowych. Ciągły rozwój branży IT, sprawia że i w obszarze backendu pojawiają się nowości. Jednak usystematyzowanie tego obszaru umożliwia łatwiejszą ich adaptację do danych projektów niż w przypadku front-end developera.