Co dokładnie kryje się pod pojęciem LTE?

Już od dłuższego czasu rynek internetu mobilnego zalewa pojęcie LTE. Oferują go dostawcy usług komórkowych. Jednak czy wiemy co oznacza ten termin? Czy wiemy co się kryje pod pojęciem internetu LTE 4G? Postaram się Wam na te pytania odpowiedzieć.

12 listopada w jednej z większych sieci komórkowych w Polsce została uruchomiona sieć 4G LTE. Sam termin LTE oznacza z angielskiego: Long Term Evolution, czyli superszybka technologia internetu mobilnego. Technologia powstała dla komfortowego przeglądania internetu oraz ściągania, wczytywania filmów w rozdzielczości HD bez czekania na załadowanie, bądź przycinanie się filmu.

Skąd się wzięło LTE? Trzeba zacząć od tego, że w każdym telefonie w prawym górnym rogu, widzimy zasięg sieci. Na początku zaczynaliśmy od zasięgu 1G, który powstał w Japonii w 1979 roku, następnie był zasięg 2G oraz 2,5G. Było to popularne EDGE oraz GPRS. Obecnie mamy do czynienia najczęściej z zasięgiem 3G, a od końca zeszłego roku 4G. Jest to obecnie najwyższy standard technologii telekomunikacyjnej w Polsce.

Obecnie z zasięgu LTE może korzystać 13 największych miast Polski oraz ich aglomeracje. System i zasięg LTE jest stale ulepszany i dąży do tego, by był dostępny dla wszystkich miejsc na terytorium Polski.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*