Czas pożegnać DVD? TSST wycofuje się z produkcji napędów optycznych

O tym, że DVD odchodzi do lamusa mówi się już od kilku dobrych lat. Jednak nawet dziś wiele osób kupując komputer, czy to stacjonarny, czy notebooka, za jedno z głównych kryteriów dotyczących niezbędnych komponentów nowego nabytku wymienia konieczność posiadania napędu DVD. Dyski twarde osiągnęły do niedawna niewyobrażalne pojemności (aktualnie 10TB) a ich cena w przeliczeniu na 1GB spada z miesiąca na miesiąc. Pendrive czy karta flash o pojemności 256GB jest już w zasięgu tygodniowego kieszonkowego gimnazjalisty. Ponadto, zarówno pod względem pojemności jaki i prędkości zapisu, płyty DVD przegrywają z nośnikami konkurencyjnymi.

Dodatkowo DVD ustępuje pola chmurowym dyskom online i co raz szybszemu Internetowi, za sprawą którego przestaliśmy pożyczać filmy i muzykę od znajomych, a wolimy je pobrać lub obejrzeć/odsłuchać w jednym z serwisów streamingowych.

Jednak wciąż wiele osób nie dopuszcza do siebie myśli, że zdjęcia z wakacji i filmy z uroczystości rodzinnych można przechować na długie lata na tradycyjnych dyskach lub wgrać na Pendriva, który spokojnie będzie sobie leżał w szufladzie przez wiele lat. Mimo, że 100-letnie gwarancje trwałości przechowywanych danych na płytach CD/DVD niejednokrotnie zostały podważone, to odczyt danych z 20-letniego CD-ka, przechowywanego w 'normalnych’ warunkach z reguły nie stanowi problemu. Z kolei jakość kości flash, pomimo nieustannego rozwoju, pozostawia wiele do życzenia, a problemy z kilkumiesięczną kartą z aparatu, czy kilkuletnim pendrivem dotknęły niemal każdego z nas i naszych znajomych.

To jak długo będziemy mogli swobodnie korzystać z napędów i nośników DVD zależy w znacznej mierze od producentów. Niestety, prognozy na przyszłość nie wyglądają optymistycznie. Dokładnie rok temu Taiyo Yuden, firma dostarczająca przez lata nośniki optyczne najwyższej jakości, sprzedawane z logo takich firm jak Verbatim, Fujifilm, TDK, Plextor, Maxell, wycofała się z produkcji płyt CD, DVD oraz Blu-Ray. Przed kilkoma dniami konsorcjum TSST (Toshiba-Samsung Storage Technology) poinformowało o planach całkowitego zakończenia produkcji napędów optycznych, komunikując jednocześnie, że planuje utrzymać około 50% udziału w rynku ODD.

Jak zachowają się inni producenci, pewno pokażą najbliższe miesiące.

Wszystko jednak wskazuje na to, że miłośnicy archiwizacji danych na płytach DVD będą musieli przyzwyczajać się do nowszych technologii, a same nośniki podzielą losy kaset VHS, które poniekąd wyparły z rynku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*