Czy warto jeszcze iść na studia?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w obecnych czasach warto jeszcze wybrać się na studia. Ze względu na to, iż stały się one powszechne, mogłoby się wydawać, że nie mają takiego samego prestiżu, jak kiedyś. Mówi się, że teraz prawie każdy może zostać magistrem. Jednak sam dyplom to nie wszystko – i to bez względu na to, czy studiujesz biologię, elektronikę, czy stosunki międzynarodowe. Liczy się jeszcze podejście do zdobywania wiedzy i faktyczna praca. Dziś zaprezentujemy dwa oblicza studiowania, które diametralnie się od siebie różnią, a które mają wpływ na ocenę przydatności wykształcenia wyższego na rynku pracy.
Czy studia się przydają?
Są kierunki studiów, bez których nie dostaniemy pracy w wymarzonym zawodzie. Do takich na pewno należą chociażby prawo czy medycyna. Jednak jest ich o wiele więcej. Nie można więc powiedzieć, że studia się nie przydają, bowiem istnieje mnóstwo sektorów, w których bez dyplomu nasza dalsza kariera zawodowa nie ruszy z miejsca. Oczywiście są też dziedziny, którymi możemy zajmować się bez ukończenia studiów, np. fotografia czy social media. Warto jednak zastanowić się co chcemy robić, gdzie zdobędziemy potrzebną nam wiedzą oraz jaki rodzaj ścieżki dydaktycznej wybrać: studia, kursy i warsztaty, czy może przyswajanie wiedzy na własną rękę.
Wiedza i pierwsze doświadczenia
Studia to nie tylko dyplom. Negowanie ich znaczenia wzięło się z tego, że wiele uczelni obniżyło progi, postawiło na ilość absolwentów, a nie na jakość kształcenia. Dlatego niektóre kierunki charakteryzują się wysoką zdawalnością, która nie zawsze idzie w parze z wiedzą. Jednak nie jest to wina wyłącznie uniwersytetów, ale i studentów, którzy mają nadzieję, że zaliczą egzaminy i praca potem „sama się znajdzie”.
Należy jednak rozróżnić dwa typy studiowania. Pierwszy z nich to domena ambitnych osób, które naprawdę chcą się czegoś nauczyć, zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe, obcować z osobami z branży, posłuchać ich historii, tego jak poprowadziły swoje kariery. Z kolei drugi typ studentów to tacy, których wiedza za bardzo nie interesuje – liczą, że sam dyplom wystarczy. Jednak często już podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej po studiach wychodzi na jaw, że mają braki, a na pytanie jakie doświadczenie pan/pani zdobył podczas studiów nie wiedzą co odpowiedzieć.
Korzystaj z uczelni
Studiując różne kierunki, takie jak stosunki międzynarodowe, filologie, finanse czy ekonomię staraj się ja najwięcej wyciągnąć z tych kilku lat, jakie spędzisz na uczelni. Nie staraj się „wkuć” wyłącznie minimalnej ilości wiedzy. Wychodź poza program, na przykład zapytaj wykładowcę o dodatkowe książki, które poszerzą twoje horyzonty. Studia to także dobry czas, by odbyć różnego rodzaju staże. Kto wie czy właśnie podczas takich praktyk np. na kierunku stosunki międzynarodowe odbywanych w różnych instytucjach publicznych nie zostaniesz zauważony i nie zostanie ci zaproponowana stała praca? O wiele łatwiej jest się dostać do wymarzonego pracodawcy, jeżeli miał on już z tobą do czynienia, np. właśnie podczas studiów.
Czy warto iść na studia? Oczywiście, że tak. Jednak podobnie jak w każdym przypadku to od nas zależy czy wykorzystamy ten czas owocnie, czy raczej dołączymy do grona sfrustrowanych absolwentów. Starajmy się więc mądrze podejmować decyzje, które przecież zaważą na naszym przyszłym życiu.
Źródło: Artykuł partnerski