FirefoxOS mocny konkurent czy zwykła alternatywa ?

Nowy konkurent na rynku mobilnych systemów operacyjnych. Czy FirefoxOS ma szanse zaistnieć na wyższym szczeblu smartphonów, czy być może będzie tanią alternatywą dla innych systemów ?

FirefoxOS – nowy system operacyjny

Smartphony z systemem FirefoxOS będą pierwszymi urządzeniami, które działają wyłącznie w oparciu o rozwiązania sieciowe. System na dzień dzisiejszy posiada wszystkie niezbędne funkcje jakie możemy wymagać od smartphona, poczynając od wiadomości, a kończąc na aparacie czy funkcjach video.
Oprócz tego system ma wbudowaną integrację z serwisami takimi jak Facebook czy Twitter, usługi lokalizacji, takie jak np. mapy Nokia HERE z informacjami o ruchu drogowym i opcjami offline. Na start jednak dostajemy podstawowe pakiety aplikacji, a system będzie spełniać wszystkie wymagania aby móc go zakwalifikować do mobilnych systemów operacyjnych.

Firefox Marketplace

"Firefox

Główną zaletą od początku istnienia systemu jest jej oficjalny sklep "Firefox Marketplace", który działa na podobnych zasadach jak "Google Play". Aplikacje na nowy system Mozilli można pisać w HTML5, dzięki czemu tworzenie aplikacji na tą platformę nie wymaga dużego nakładu finansowego. Na początek w sklepie do użytku otrzymamy kilka podstawowych aplikacji jak np. Facebook, Twitter czy Wikipedia, a także będziemy mogli zagrać w kilka dość przystępnych gier.

Pierwszy telefon z FirefoxOS – Alcatel One Touch Fire

"Alcatel

Pierwszy smartphone zaopatrzony w system Mozilli, to "Alcatel One Touch Fire", nie jest to telefon z najwyższej półki, można go nabyć w T-Mobile w cenie od 1 do 404 PLN.
Telefon wyposażony jest w ekran o przekątnej 3,5 cala, 256 MB pamięci RAM, procesor 1 GHz i pamięć wbudowaną o pojemności 512 MB, telefon oczywiście zaopatrzony w FirefoxOS w wersji 1.0.1.
A poniżej przedstawiamy film ukazujący nowy telefon:

Podsumowanie

Jak widać FirefoxOS jest jak na razie skierowany na niskobudżetowe kieszenie. Co do konkurowania z Androidem czy iOS moim zdaniem na razie nie ma co się łudzić, choć nigdy nic nie wiadomo. Na pewno jeżeli ktoś lubi bawić się nowinkami z rynku smartphonów lub dopiero zaczyna swoją przygodę z tego typu urządzeniami, to ten system i telefon jest w sam raz dla niego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*