Pytania i odpowiedzi na temat ubezpieczeń komunikacyjnych

Jako młody kierowca możesz mieć sporo pytań na temat ubezpieczeń komunikacyjnych, których jednak nie masz komu zadać. Odpowiedzi znajdywane w internecie nie zawsze są poprawne, a – jak głosi stara maksyma – nieznajomość prawa szkodzi. Przeczytaj artykuł, w którym zebraliśmy część pytań przysłanych przez internautów. Rozwiej wątpliwości i wybierz właściwą ochronę dla siebie i swojego pojazdu.

Jakie ubezpieczenie komunikacyjne warto mieć?

To pytanie, na które można by odpowiedzieć bardzo krótko: każde. Ubezpieczenia komunikacyjne znacząco różnią się zakresem i formą ochrony – przysługują przede wszystkim pokrzywdzonym (OC), odnoszą się tylko do pojazdu (AC), odnoszą się tylko do ludzi (NNW) albo odznaczają się różnorodnością (Assistance). Weźmy to ostatnie, ubezpieczenie Assistance samochodu, które obejmuje szereg usług świadczonych przez ubezpieczyciela: informacyjnych, prawnych, medycznych, technicznych. Wszystko więc zależy od tego, czego oczekujesz od ochrony.

Jakie ubezpieczenie komunikacyjne trzeba mieć?

Tu odpowiedź jest prostsza. Zgodnie z prawem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego obowiązuje ubezpieczenie komunikacyjne OC, koniecznie ważne i opłacone w terminie. Za zaniechanie wykupienia go lub spóźnienie uiszczenia opłaty grożą kary sięgające nawet kilku tysięcy złotych, zależne od długości zwłoki oraz rodzaju pojazdu.

"nazwa_obrazka"

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne krótkoterminowe?

Z ubezpieczeniem krótkoterminowym mamy do czynienia zarówno w zakresie OC, jak i polis dodatkowych. Są między nimi różnice. OC krótkoterminowe, np. 30-dniowe, przysługuje m.in. właścicielom pojazdów zarejestrowanych jako zabytkowe, właścicielom komisów samochodowych oraz osobom, które właśnie sprowadzają auto z zagranicy. Z kolei dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne można wykupić na krótki okres, np. na wyjazd za granicę.

Czy kiedy jadę za granicę, muszę wykupić dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne?

Jeśli wybierasz się do kraju wchodzącego w skład Unii Europejskiej lub jego to państwo partnerskie, wystarczy Ci wykupione w Polsce OC. W innych krajach i na pozostałych kontynentach skorzystasz albo z Zielonej Karty, albo z ubezpieczenia granicznego. Oba dokumenty mają zakres tożsamy z OC, ale są przyznawane na krótszy czas, np. 15 dni.

"nazwa_obrazka"

Kupuję auto i chcę korzystać z OC po poprzednim właścicielu, czy mogę?

Zgodne z przepisami masz prawo do korzystania z OC po poprzednim właścicielu tak długo, jak będzie ono obowiązywać. Może się okazać, że przysługuje Ci mniej zniżek niż sprzedawcy, wówczas ubezpieczyciel poinformuje Cię o konieczności dopłacenia różnicy. Będzie to jednak kwota niższa niż całe OC, dlatego opłaca się zachować to. Pamiętaj, by przed końcem kupić nowe i zachować ciągłość ochrony, a tym samym uniknąć kary.

Co mam zrobić, jeśli przypadkowo wykupiłem OC w dwóch miejscach?

W sytuacji podwójnego ubezpieczenia masz prawo do złożenia wypowiedzenia OC ze skutkiem natychmiastowym, ale tylko w firmie, w której wykupiłeś pierwszą z polis. Odzyskasz pieniądze za niewykorzystany czas. By wypowiedzieć OC, ściągnij ze strony ubezpieczyciela formularz, wypełnij go i odeślij pocztą, zanieś do placówki lub – o ile ubezpieczyciel umożliwia taką drogę – prześlij zeskanowany mailem.

Źródło: Artykuł partnerski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*